Şoimii Şimand joacă sâmbătă, în optimile Cupei României la futsal

Tragerea la sorți pentru optimile și sferturile de finală ale Cupei României la futsal a avut loc la sediul Federației Române de Fotbal. Partidele din cele două tururi vor avea loc în acest weekend, pe 20 și 21 februarie. Divizionara secundă Șoimii Șimand a evitat un cap de serie sau alți adversari din primul eșalon în optimi, urmând să o înfrunte pe Inter Gheorgheni, care va fi însă gazdă a confruntării. Se va juca sâmbătă, ora 20:45. Dacă trec de acest tur, „șoimii” vor întâlni în sferturile de finală învingătoarea dintre Metropolitan Ișalnița, colega de grupă în campionat și Luceafărul Buzău, locul 5 în Liga 1.

Celelalte dueluri din optimi sunt: CSM Târgu Mureș (L2) – FK Odorheiu Secuiesc (L1); Futsal Poli Iași (L2) – Imperial WET Miercurea Ciuc (L1); Futsal Club Ceahlăul Piatra Neamț (L2) – CS United Galați (L1); Kereszthegy Remetea (L2) – Autobergamo Deva (L1); Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăști (L2) – KSE Târgu Secuiesc (L1); Metropolitan Ișalnița (L2) – Luceafărul Buzău (L1) și CFR Timișoara (L2) – CFF Clujana Cluj (L1). Meciurile sunt programate sâmbătă şi duminică, cu primele echipe în postură de gazde.

Adversarii „șoimilor” au încheiat Seria 2 Centru pe locul doi, cu 22 de puncte şi un bilanţ pozitiv, de 7 victorii, un egal și 4 înfrângeri. Inter s-a calificat în faza a doua a cupei după ce a obținut două victorii în trei meciuri la turneele din weekend care au stabilit calificatele din liga a doua. Șimandul, ultima în Seria 3 Vest, s-a calificat grație golaverajului superior față de ACS West Deva, fiind pe trei în clasamentul turneului de la Arad care a contat și pentru cupă.