„Şoimii” Lipovei nu au mai risipit punctele, iar Crişul a defilat pe terenul “lanternei”

Etapa a 12-a din “C8” a început bine pentru fruntaşele divizionare terţe arădene, ambele câştigându-şi meciurile din deplasările de pe terenuri timişene. Şoimii Lipova a avut o misiune destul de complicată astăzi, în fieful ocupantei locului 3 în serie, ACS Poli, echipă care deşi slăbită ca şi lot şi formată în majoritate din puşti, a dat o replică dârză viceliderului, la fel ca etapa trecută, când s-a dat greu bătută la Chişineu Criş. Înaintea etapei, Lipova şi ACS Poli aveau 22 de puncte. Învinsă surprinzător în primul meci oficial din acest an, de nou promovata Avântul Periam, formaţia pregătită de Flavius Sabău a fost de această dată mai concentrată, determinată şi până la urmă pragmatică. S-a jucat pe un teren greu, pe arena “Electrica” din Timişoara, iar Lipova a avut în Iliescu un portar în zi bună. Asta pentru că “violeţii” lui Bălace au avut şi ei şansele lor, iar goalkeeperul “şoimilor” a scos în două rânduri în minutul 20, la o dublă ocazie a gazdelor. A fost mai mult un meci de luptă şi uzură, în care cine a greşit mai puţin a câştigat. Paulevici a avut două şanse bune în primele 20 de minute, dar poliştii au scăpat fără gol. Nu la fel s-a întâmplat în minutul 36, când Filimon a prins un şut excelent din colţul careului de 16 metri, ce s-a dus direct în vinclu! Avea să fie unica reuşită a meciului, dar una foarte importantă şi decisivă în obţinerea celor trei puncte.

Filimon a adus trei puncte importante în contul Lipovei, pe „Electrica”

În partea a doua s-a jucat după acelaşi scenariu, iar ocaziile aproape că au lipsit. Lipova a tremurat, totuşi, o dată, mai exact în minutul 76, când Buzdugan, scăpat singur cu Iliescu, a şutat pe lângă poartă. Până la urmă o victorie importantă atât pentru moral dar mai ales în economia clasamentului şi a luptei pentru primele două locuri în serie. Şoimii Lipova a început meciul de la Timişoara în formula: Iliescu – Nagy, Polgar, A.Popa, Prună – Trip (72 Vlad), Salhi, D.Pop, Filimon (87 Gavrilă) – Trabalka (72 Gherasim), Paulevici. Într-un alt meci al rundei, liderul Crişul Chişineu Criş s-a distrat pe terenul ultimei clasate, modesta Fortuna Becicherecu Mic. Cu moral la cote înalte după o primă etapă a anului favorabilă, în care s-a desprins la cinci puncte de Lipova, echipa lui “Ştili” Abrudean a defilat practic în faţa juniorilor timişeni. Conturile au fost încheiate încă din prima repriză, când Velici, cu o “dublă” în minutele 6 şi 14, Haloş, minutul 35 şi Suslak, minutul 41, din penalty, au pus pe tabelă un 4-0 după doar jumătate din meci. Crişul nu s-a oprit aici şi a mai marcat tot atâtea goluri şi în partea a doua.

Liderul nu a avut milă de Fortuna: un 8-0 cu Velici autor al unui hatrick

Velici avea să facă hatrick-ul, cu reuşita din minutul 61, pentru ca Budur să îşi treacă în cont o “dublă”, în minutele 73 şi 84, iar Busuioc să stabilească scorul final, 8-0 pentru Crişul! Abrudean a început partida cu “lanterna roşie” în formula: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic (66 Budur) – Clej (46 Pavel), Teședan (46 Busuioc), Ciubotariu – Susan (66 Ciornei), Velici (62 Modan), Suslak. Cu şase etape până la finalul sezonului regulat, Crişul face 30 de puncte şi îşi păstrează avansul faţă de Şoimii Lipova, care are 25 de puncte. Vă reamintim că primele două clasate din serie acced la barajele de promovare pentru Liga a II-a. Mâine, de la ora 15, joacă şi celelalte două divizionare arădene din seria a opta: Progresul Pecica se deplasează la Periam, iar Cermeiul primeşte vizita Dumbrăviţei.