Şoimii Lipova trece de Pecica şi are bilanţ pozitiv în amicale

Șoimii Lipova îşi continuă prestaţiile bune din amicale cu încă o victorie, obţinută sâmbătă pe “sinteticul” de la Şega. A fost 2-1 cu colega de serie din Liga a III-a, Progresul Pecica, scor decis în ultima jumătate de oră. În minutul 61, Banyoi a deschis scorul după ce a profitat de eroarea portarului Gârlea, pentru ca noua achiziție a Lipovei, Claudiu Codoban, să mărească avantajul peste un sfert de oră, în urma unei centrări a lui Dennis Rusu. Sergiu Popa a stabilit rezultatul final în minutul 85, cu un gol din doi metri. De menţionat că Flavius Sabău a contat pe un singur portar, Pădure, în condiţiile în care Iliescu e accidentat, iar Buta răcit. Au mai absentat Filimon și Hațegan. „Am făcut un joc destul de bun, am pus presiune pe adversar și aşa am reuşit să marcăm şi să ne asigurăm victoria. Nu am prea fost mulțumit de atacul pozițional, mai trebuie să lucrăm la acest aspect. Totuși, am mai irosit câteva situații foarte bune, iar în apărare am stat destul de bine, adversarul ne-a creat probleme doar la faze fixe”, a punctat antrenorul „șoimilor”, Flavius Sabău.

Ultimul test înaintea returului, la Ghiroda

Acesta își va mai testa jucătorii o singură dată înaintea reluării campionatului. Se va întâmpla în această săptămână, la Ghiroda. Lipova a început amicalul de sâmbătă în formula: Pădure – Polgar, Bercu, A.Popa, Prună – Vlad, Simion, Dobrean, D.Rusu – Sulea, Codoban. Au mai jucat: Nagy, Dolga, M.Popa, Stoin, Bicuschi, Dragoş şi Banyoi. Viceliderul din “C4” a mai disputat şi alte amicale în ultima perioadă, contabilizând alte două victorii, 4-2 cu Frontiera Curtici (Polgar, Şimăndan, Sulea şi Vlad) şi 2-1 cu Unirea Sântana (aut.Peia, Bicuschi) şi o înfrângere, 1-2 la Timişoara, cu divizionara secundă ASU Poli, gol reuşit pentru lipovani de Codoban. Altfel, Marius Bătrân este noul director sportiv al clubului, după despărţirea acestuia de Unirea Sântana.