Şoimii Lipova, singura victorie arădeană în etapa din C4

Şoimii Lipova a legat a doua victorie consecutivă în “C4”, câştigând clar, 3-0, cu timişenii de la CSC Dumbrăviţa. Juniorul Denis Rusu, cu reuşita din minutul 23 şi „dubla” semnată de Sulea în minutele 60 şi 67 au stabilit scorul final. Cele două goluri marcate de după pauză au venit după eliminarea lui Străuţ (Dumbrăviţa), pentru cumul de cartonaşe galbene. În minutul 64, Istrate a irosit o lovitură de pedeapsă scoasă de excelentul Rusu. Flavius Sabău a început meciul în formula: Iliescu – Nagy, Polgar (min. 85, Bercu), Lazea, Prună, Vlad, M.Popa (min.65, Filimon), Simion, Istrate, D.Rusu (min.90, Haţegan), Sulea (min.75, Banyoi). În schimb, alte trei echipe arădene din seria a patra e eşalonului fotbalistic terţ au suferit înfrângeri în etapa a noua, din weekend.

Eşecuri pentru Crişul, Sebiş şi Cermei

Crişul a cedat la scor, 0-5, în derby-ul de clasament cu liderul neînvins FCU Craiova, Sebişul a cedat acasă, 0-2, cu CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, iar Cermeiul s-a înclinat la Hunedoara, 3-1 (gol Bulza min.64) în favoarea gazdelor. Nou promovata Pecica s-a încurcat pe terenul ultimei clasate, din Târgu Cărbuneşti, echipă ce avea un singur punct în opt etape. S-a terminat 0-0. În clasamentul din “C4”, cea mai bine clasată formaţie din judeţul nostru e Progresul Pecica, 15 puncte, în vreme ce Crişul şi Lipova au adunat 14, respectiv 12 puncte. Sebişul şi Cermeiul sunt codaşe, ambele cu 8 puncte.

Liga a III-a, seria 4, etapa a noua:

ACSO Filiaşi – Fortuna Becicherecu Mic    3-3
Claudiu Ștefan (3, 30), Aurel Lupu (77) / Dacian Bîrză (24), Andrei Hodiş (31), Ovidiu Oancia (65)

U Craiova 1948 SA – Crişul Chişineu Criş    5-0
Cl. Bălan (14 – penalty, 27, 56), Raicea (31), D. Rogoveanu (60)

Flacăra Horezu – LPS Cetate Deva    1-0
Simeanu (81)

CS Hunedoara – Gloria Lunca Teuz Cermei    3-1
R. Cristian (42 – penalty), An. Vasinc (50), Bloj (53) / D. Bulza (64 – penalty)

Etapa următoare (25-26 octombrie): ACS Poli – Cermei, Deva – Hunedoara, Criș – Horezu, Becicherecu Mic – U Craiova, Pecica – Filiași, Dumbrăvița – Tg. Cărbunești, Ghiroda – Lipova, Dăești – Sebiș.