Şoimii Lipova şi Gloria Cermei avansează în turul trei din Cupa României

Şoimii Lipova şi Gloria Lunca Teuz Cermei s-au impus, astăzi, în cele două dueluri judeţene din turul doi al Cupei României la fotbal. Lipova a câştigat cu 2-0 (1-0) la Chişineu Criş, pe terenul Crişului, reuşite semnate de Codoban, în minutul 44 şi Gherasim, în minutul 90+3. Astfel, formaţia pregătită de Flavius Sabău îşi reconfirmă statutul de cea mai bună divizionară terţă arădeană, câştigând pe terenul unei adversare valoroase, care la fel ca ea, îşi propune o clasare pe locurile 1-5 în Liga a III-a. În celălalt derby arădean, Cermeiul s-a revanşat în faţa celor din Pecica, după înfrângerea de sâmbătă, din campionat.

De această s-au impus, cu scorul de 3-1, „sămădăii” lui Flavius Moisă, goluri înscrise de Ianc, din penalty, în minutul 34, Ciubotariu, minutul 43 şi Bulza, minutul 87, respectiv Puie, minutul 89. Aşadar, Lipova şi Cermeiul avansează în turul trei al competiţiei „KO”, cu speranţa de a face o figură frumoasă în următoarea fază.