Şoimii Lipova şi Cermeiul avansează, în Cupa României

Şoimii Lipova a avut un meci ceva mai complicat decât se anticipa, pe terenul Zăbraniului, echipă aflată cu un eşalon mai jos. Totuşi, echipa pregătită de Flavius Sabău a controlat în mare parte jocul, conducând cu 2-0 prin dubla lui Sulea, din minutele 31 şi 85.

Divizionara C a mai ratat şi un penalty în minutul 60, Trabalka luând la ţintă bara, dar pe final a tremurat serios, gazdele revenind prin golul lui Flavius Pavel, din minutul 89 şi bara lui Băd, din prelungiri, când gazdele au fost aproape de egalare.

Lipova se califică, totuşi, meritat şi avansează în turul 3 al Cupei României la fotbal.

Zăbrani: Soltesz – Ad.Popa (56 Topai), Bier, Pașcu, Tomuț – Francescu, Simion (69 Fl.Pavel) – Gherghel, Zele, Dragu (87 Hodan) – Băd.

Lipova: Filip – Iova, Calvin, Bercu, Burlă (46 M.Popa) – Poiană, S.Popa, Dobrean (46 D.Rusu), Filimon – Sulea, Trabalka (86 Paşcu).

Lunca Teuz Cermei a furnizat surpriza în turul doi din Cupa României la fotbal, câştigând cu 2-0 în faţa Sebişului, cotată drept mare favorită înaintea meciului.

Gazdele au făcut diferenţa în partea a doua, când Matiş, în minutul 58 şi Nistor, din penalty, în minutul 83, au stabilit scorul final.

Cermeiul o învinge pentru prima oară, de la promovarea în Liga 3-a, pe Național Sebiș într-un meci oficial și merge mai departe în Cupă.

Cermei: Stănilă (46 Gârlea) – Polgar, Varga, Nistor, Lupșe – Mager, Prună, Mihuța, Vlad – Matiș (71 Deta), Capătă (82 Sabău).

Sebiș: Jianu – Poștoarcă, Moisi, Dumitrache, Stepancev – Ruță (70 Szekely), Pintea – Mărgărit (80 Susan), Onțel, Goșa – Enciu.