Șoimii Lipova s-a impus în fața Felnacului, în cel mai interesant amical al mijlocului de săptămână

Șoimii Lipova și Victoria Felnac s-au înfruntat marți într-un meci amical disputat pe terenul formației de eșalon superior. Diferența a făcut-o una din achizițiile importante ale divizionarei terțe, Cristian Gavra, care a reușit o „dublă”  în succesul cu 3-1 al „șoimilor”. Cu mențiunea că Lucian Ciba nu a putut conta pe opt jucători importanți – printre care Fl.Rusu, Istin, Tomuț, Drîglă sau Morariu, cei mai mulți plecați în concediu. Atacantul cu aproape 100 de meciuri în Liga 1 a punctat în prima repriză, în minutele 11 și 37, iar între ele Leucuța a marcat pentru VI-FE după un penalty.

Cristi Gavra a reușit o „dublă”, VI-FE fără opt piese importante

Lipovanii au avut și alte ocazii clare, între care și două bare, prin Gavra și Șimăndan. Repriza secundă a fost mai puțin animată, dar tot cu gazdele marcatoare, Bain stabilind scorul final, 3-1. Primul meci oficial al Lipovei este pe 9 august, în turul 2 al Cupei României. Până atunci, Cristian Todea speră să mai transfere ceva jucători și să definitiveze lotul.

Lipova: Iliescu – Puta, Bain, Candreanu, Cristiu – Blickling, D. Salka, Dinu, Vlad – Gavra, Ciubăncan.

Lipova: Buta – Cristiu, Petruț, Bain, Puta – Brad, Said, Jichici, Bulboacă – Șimăndan, Chelea. A mai intrat: Szabo

Felnac: Nichici – Mocan, Țugulescu, Moldovan, Iuhanec – Mitu, S. Măgulean, Merca, Rădulescu – S. Leucuța, Gh. Lasc. Au mai jucat: R. Rusu – C. Șiclovan, Buz.