Șoimii Lipova rămâne în Liga a III-a, doar egal în returul semifinalei cu CSM Deva!

Returul semifinalei barajului de promovare în Liga 2, dintre CSM Deva și Șoimii Lipova, a fost spectaculoasă, dar în cele din urmă devenii și-au asigurat accederea în ultimul act cu acea victorie la limită din prima manșă, 1-0 la Lipova! Astăzi s-a terminat 2-2, gazdele au marcatîn minutele 47 și 68, prin Popescu și Bedea. Șoimii au revenit pe final și au marcat de două ori, prin Giosu, în minutul 74 și Gavrilă, minutul 82, dar nu au mai avut forța să marcheze și golul trei, ce ar fi dus partida în prelungiri. Astfel, trupa lui Ștefan Nanu se califică în finala pentru promovarea în Liga 2, unde va da peste CSM Reșița, învingătoare cu 5-0 în fața lui ACSO Filiași, după 2-2 în tur. Adrian Abrudean folosit astăzi următoarea formulă: Buta – Petruț (46 Bulza, 86 Anghel), Sabău, A. Popa, Giosu (74 Pamfile) – Gavrilă, Susan, Jichici, Rusu (46 Clej) – Modan, Popovici.

Progresul Pecica a câștigat play-out-ul, Ineul și Cermeiul au retrogradat

Tot în acest week-end au avut loc și meciurile ultimei etape din cadrul play-out-ului seriei a 8-a din eșalonul terț fotbalistic. Iată rezultatele și clasamentul final: Gloria Lunca-Teuz Cermei – Phoenix Buziaș 1-2, Progresul Pecica – ACB Ineu 2-1, Pobeda Star Bîșnov – Avântul Periam 0-3. Pecica a câștigat play-out-ul, iar Ineul și Cermeiul au retrogradat.