Șoimii Lipova obține o victorie mare în play-off-ul din „C8”, iar etapa viitoare primește vizita liderului!

Șoimii Lipova a câștigat un meci extrem de important în lupta pentru locul ce duce în barajul de promovare în Liga a II-a. Echipa lui Adrian Abrudean a ajuns la patru victorii stagionale cu rivala la locul 2 în play-off-ul din seria a opta a eșalonului terț fotbalistic, Ghiroda și Giarmata Vii. După 4-1 și 2-0 în sezonul regulat, au urmat un 1-0 și vineri, un 3-1 în play-off, pe arena „Emilian Pavel”. Victoria este cu atât mai prețioasă cu cât ea a fost obținută în deplasare, Popovici (43), cu un lob frumos de la 20 de metri, Modan (61), cu un șut printre picioarele lui Mosoarcă și Clej (87), șiret plasat de la 16 metri, marcând pentru trupa de pe Mureș, în timp ce Făgărășanu stabilise la un moment dat egalitatea, în minutul 53, dintr-un penalty ușor acordat. Lipova a controlat în mare parte meciul și a avut și un om în plus în ultimul sfert de oră, după eliminarea lui Hecsko, în minutul 74, la scorul de 1-2.

Popovici, Modan și Clej au semnat golurile, 4 din 4 cu timișenii! Crișul nu a contat cu Reșița

Poiană – Petruț, Sabău, A. Popa – Gavrilă (64 Clej), D. Pop (67 Susan), Jichici (84 Giosu), Pamfile (84 Nagy) – Popovici, Modan, O. Bulza (84 Angheli) a fost distribuția viceliderului. În celălalt meci din play-off, Crișul Chișineu Criș nu a putut ține piept liderului CSM Reșița, bănățenii impunându-se cu 5-1, gol al gazdelor reușit de Bortiș, în minutul 90. Așadar, Reșița și Lipova se desprind din nou în fruntea clasamentului, cele două urmând să se înfrunte etapa viitoare pe valea Mureșului, într-un meci în care Șoimii are marea ambiție de a răpune liderul și a face un pas mare spre baraj.