Şoimii Lipova – Naţional Sebiş, duelul echipelor neînvinse în retur

Naţional Sebiş şi Şoimii Lipova şi-au adăugat victorii preţioase în „C4”, în etapa a 20-a, desfăşurată la sfârşitul săptămânii.

Sebişenii s-au impus cu 2-0 pe teren propriu, prin golurile marcate de Enciu, în minutul 24 şi Onţel, din penalty, cu un sfert de oră înainte de final. Dacă va câştiga şi restanţa de acasă, cu Cermeiul, formaţia lui Călin Cojocaru ar urca pe locul 2 în clasamentul seriei şi ar păstra şanse teoretice de promovare.

Şoimii Lipova e şi ea în mare formă, iar cele două victorii externe la rând sunt cea mai bună dovadă. Trupa lui Flaius Sabău a câştigat cu 1-0 în deplasarea de pe terenul codaşei din Băleşti, gol reuşit de Filimon, în minutul 57. Seria de invincibilitate din acest retur a propulsat Lipova pe locul 8 în clasament, iar poziţionarea în prima jumătate pare acum accesibilă.

La polul opus se află Cermeiul tandemului Nagy – Anca, care nu se mai regăseşte. Reşiţa a câştigat pe terenul arădenilor cu 4-1, unica reuşită a gazdelor purtând semnătura lui Bulza, în minutul 71. Cu această nouă înfrângere, cei din Lunca Teuz ajung pe locul 7 şi sunt vecini de clasament cu Lipova.

Marţi, ora 17, urmează o nouă etapă intermediară în seria a patra a eşalonului terţ. Unul din cele mai interesante meciuri se joacă la Pâncota, acolo unde se vor întâlni Şoimii Lipova şi Naţional Sebiş, într-un duel al celor mai în formă echipe din acest retur.

Se anunţă un meci încins, în care gazdele au de luat o revanşă după înfrângerea din tur, în vreme ce Sebişul ar putea urca pe podium, cu încă trei puncte.

Cermeiul are deplasare pe terenul timişenilor de la Ghiroda, meci în care speră să se deblocheze, în sfârşit, pentru a stopa seria negativă din ultima perioadă.