Şoimii Lipova e lider solitar în “C4”, Sebişul urcă pe podium!

Etapa a 10-a din “C4” a început cum nu se poate mai bine pentru divizionarele arădene. Liderul Şoimii Lipova s-a impus clar, astăzi, pe teren propriu, scor 4-1 (1-0) în faţa timişenilor de la Millenium Giarmata, iar Sebişul i-a provocat Cugirului prima înfrângere stagională, câştigând cu 2-1 (0-0). Victorie cu care trupa lui Călin Cojocaru urcă pe podiumul seriei, cel puţin până mâine, când sunt programate celelalte partide. Revenind la partida liderului, să spunem că “şoimii” lui Flavius Sabău au controlat cu autoritate ostilităţile în meciul din această după-amiază, conducând la pauză cu 1-0, prin reuşita lui Rusu, din minutul 24. Peste două minute, gazdele au ratat un penalty, după un fault asupra aceluiaşi Denis Rusu, Trabalka fiind ghicit de portarul advers. Lipova a închis conturile imediat după pauză. Trabalka a majorat diferenţa în minutul 47 cu un vole din 15 metri, pentru ca Rusu să marcheze din 15 metri, în minutul 54, cu un şut ce s-a dus aproape de vinclu, 3-0 după nici o oră de joc!
“Şoimii” fac scor, cu Giarmata şi sunt lideri solitari
Omul meciului, Rusu, a scos un nou penalty, iar de această dată Poiană nu a greşit, de la punctul cu var, 4-0 în minutul 65. Liderul nu a mai forţat pe final, permiţându-le oaspeţilor să înscrie golul de onoare în minutul 80, Ochea transformând un penalty, după un fault în careu a lui Vasiu. Victorie preţioasă, cu care Şoimii Lipova se distanţează în fruntea clasamentului, având acum trei puncte peste Dumbrăviţa, învinsă acasă de Hunedoara şi cinci, respectiv şase lungimi peste Sebiş şi Cugir. Jianu – Savin (79 Pascu), Calvin (75 Bercu), Vasiu, Burlă – Poiană (67 Vasinc), Dobrean, M. Popa (75 S.Popa), D. Rusu – Trabalka, Sulea a fost formula Lipovei, în partida de la Pâncota. În derby-ul rundei, cel de la Sebiş, Naţional a transpirat serios pentru cele trei puncte. Singura echipă neînvinsă până în această etapă, Metalurgistul Cugir a făcut o primă repriză bună, dar a ratat un penalty cu trei minute înaintea pauzei, la un henţ discutabil în careu, a lui Dumitrache.
Invincibila Cugir a “predat armele”, la Sebiş
Gakos a apărat însă penalty-ul lui Făgărăşanu, iar Cojocaru a protestat vehement la adresa arbitrului. Scăpată de acest moment greu, Sebişul a forţat victoria în partea a doua, iar Enciu şi Ankomah au ratat două şanse bune în startul mitanului. În replică, Vaştag a luat la ţintă bara în minutul 58, la o fază la care Gakos era bătut. Din minutul 60 s-a jucat pe contre, ambele echipe fiind nemulţumite cu remiza. Iar câştig de cauză au avut gazdele, care au rezolvat practic ecuaţia jocului în decurs de doar trei minute. Mai întâi, în minutul 68, Ruță l-a angajat perfect pe Szekely la limita offsideului, fostul utist a scăpat din marcaj şi l-a lobat elegant pe Bănică, ieșit la intercepţie. În minutul 71 s-a făcut 2-0, acelaşi Szekely marcând cu capul, după o lovitură liberă de la 20 de metri, excelent executată de Susan.
Sâmbătă e ultimul duel arădean al turului
Cugirul a atacat pe final cu toate liniile, dar nu a mai avut puterea decât să marcheze o dată, în minutul 80, Lemac executându-l pe Gakos cu un şut plasat din 13 metri, la colţul lung. Victorie mare pentru sebişeni, care urcă cel puţin până sâmbătă pe locul 3, poziţie pe care o poate pierde doar dacă Crişul câştigă duelul arădean de la Cermei. Călin Cojocaru a început meciul în formula: Gakos – Goşa, Pîslaru, Dumitrache, Ruţă – Susan (83 Mărgărit), Pintea, Ankomah, Cl. Vereș – Szekely, Enciu (75 Petculescu). Sâmbătă, ora 15, se joacă ultimul derby arădean al turului în Liga a III-a, cel dintre Lunca Teuz Cermei şi Crişul Chişineu Criş.