ŞOIMII LIPOVA – CETATE DEVA 1-3, ÎN TURUL TREI DIN CUPA ROMÂNIEI

Şoimii Lipova a părăsit cu fruntea sus Cupa României, fiind învinsă astăzi, după prelungiri, de Cetate Deva, echipă de Liga a III-a. Meciul contând pentru turul trei al competiţiei „KO” a început prost pentru gazde, care s-au văzut conduse din minutul 3, atunci când Bloj a înscris cu capul, la colţul lung, fructificând o centrare a lui Şaucă. Fără Gîlcă şi cu Piţ introdus abia în debutul părţii a doua, Lipova a găsit greu drumul spre poartă, Gherghel având singura ocazie a „şoimilor” din prima repriză, cu un şut puţin alături. Trupa pregătită de Flavius Sabău a început în forţă mitanul secund şi a egalat în minutul 48, Filimon reluând mingea cu capul, direct în vinclu, după o centrare perfectă a lui Orza.
Calificarea s-a decis în prelungiri
Deva a ratat golul doi prin Tecsi, Robert Cristian şi Velici, în vreme ce ex-utistul Bodea a fost la post la câteva apariţii periculoase ale „şoimilor”. După 90 de minute s-a încheiat nedecis, 1-1 şi partida de la Zăbrani mergea în prelungiri. Devenii şi-au asigurat calificarea în faza următoare a Cupei cu două goluri marcate în minutele 115 şi 120, de Pistol şi Lintaru, scor final 1-3 d.p. (1-1). Șoimii Lipova a început meciul în formula: Bujor – Kocsis (’71 Pantea), Pașcu (’91 Bercu), Blănaru, Edu – Orza, Bier, Sergiu Popa, Filimon – Vasinc, Gherghel (’52 Piț).