Şoimii Lipova câştigă la scor şi e la un punct de podium!

by Rusu Flavius

Şoimii Lipova îşi continuă seria pozitivă din Liga a III-a, seria a 4-a, obţinând astăzi o victorie concludentă, 4-0 cu Viitorul Dăeşti. A fost al cincilea meci la rând fără înfrângere pentru lipovani, care au trei succese şi două egaluri în ultimele cinci etape din C4. Banyoi a deschis scorul în minutul 23, cu un şut sub transversală din opt metri, la pauză intrându-se cu 1-0 în favoara gazdelor.

Meciul din Podgorie a continuat să fie la discreţia „şoimilor” şi în partea a doua, cu Rusu marcând în minutul 53 după o frumoasă acţiune personală, iar Istrate mărind avantajul în minutul 61, cu un şut la colţul scurt, bară-gol. Banyoi a semnat dubla în minutul 73, când a şi stabilit scorul final cu o nouă execuţie sub transversală.

Victorie categorică în contul formaţiei lui Flavius Sabău, care urcă cel puţin până mâine pe locul şapte în serie, cu 16 puncte, la o singură lungime distanţă de podium, Horezu şi Crişul adunând 17 puncte, dar şi un joc mai puţin.

Iliescu (81 Buta) – Polgar, Dolga, Bercu, Filimon (86 Stoin) – Prună, Istrate (81 A.Popa), Lazea, D.Rusu – Banyoi (81 Haţegan), Sulea a fost formula câştigătoare a Lipovei în meciul de azi, contând pentru etapa a 11-a de campionat.