Șoimii Lipova câștigă la Ghiroda și este vicelider în Liga a III-a, remiză albă în duelul Ineu – Crișul

Victorie prețioasă obținută astăzi de Șoimii Lipova, în derby-ul etapei a 11-a, a doua a returului din C8, din deplasare cu Ghiroda și Giarmata Vii. Echipa lui Adrian Abrudean s-a impus cu 2-0, prin reușitele semnate de Susan, dintr-un penalty scos de Bulza, în minutul 38 și Românu, în al patrulea din cele cinci minute de prelungiri dictate în repriza a doua. Jianu – Clej, Sabău, A.Popa, Pamfile – Mare, Salhi, Susan, O.Bulza – Modan, Bădăuță a fost formula de start a Lipovei, pe parcurs mai intrând D.Pop, Românu și Gavrilă. Cu acest succes, Șoimii face schimb de locuri cu rivala din județul Timiș, urcând pe locul doi în clasament, cu 22 de puncte, la doar unul în spatele liderului CSM Reșița, care urmează însă să joace mâine, ora 14, cu ultima clasată în serie, Gloria Lunca Teuz Cermei.

Susan și Românu au punctat pentru o victorie prețioasă a lipovanilor

Ghiroda rămâne la cota 21 și ocupă poziția a treia în clasament. Tot azi, ACB Ineu și Crișul Chișineu Criș au încheiat nedecis, 0-0, rezultat care nu prea mulțumește nici una din tabere, zărăndanii rămân în subsolul clasamentului, iar oaspeții ratează șansa de a intra cu șanse bune în cursa pentru play-off. Sâmbătă, ora 14, urmează să joace și Progresul Pecica, pe teren propriu cu Phoenix Buziaș. (sursă foto: Club Sportiv Comunal Ghiroda și Giarmata Vii, facebook)