SOIMII LIPOVA A PUNCTAT DOAR LA IMPRESIA ARTISTICA IN MECIUL DE LA PECICA

Şoimii Lipova a ajuns la a treia înfrângere la rând în Liga a IV-a, bilanţ îngrijorător pentru formaţia pregătită de Flavius Sabău, care a  coborât în partea a doua a clasamentului. Totuşi, formaţia de pe valea Mureşului a făcut un joc bun în fieful noului lider al primului eşalon judeţean, în special în a doua repriză, când a punctat la impresia artistică. Pecica a fost însă pragmatică, golgheterul Peii a rezolvat meciul cu două goluri marcate în prima jumătate de oră, în minutele 16 şi 30, iar apoi a conservat bine avantajul de două goluri. Accidentarea lui Edu, din prima parte, nu i-a căzut deloc bine antrenorului Lipovei, care şi-a montat echipa la vestiare, pentru un al doilea mitan mult mai bun. Nu a fost însă suficient, pentru că evoluţia bună nu a avut efect şi pe tabelă, scor final 2-0.

Sabău: „Ne-a lipsit golul”

Îmi pare rău de rezultat şi de faptul că nu am reuşit să marcăm. Jocul a mers destul de bine, am avut posesie bună în repriza secundă, când ne-am şi creat 3-4 ocazii mari, printre care şi o bară. Ne-a lipsit însă golul, iar dacă nu marchezi nu poţi spera al un rezultat pozitiv”, ne-a declarat Flavius Sabău. În ciuda rezultatelor mai puţin bune din ultimele etape, antrenorul Lipovei are încredere în potenţialul de revenire al echipei sale: „Sunt optimist în ceea ce priveşte viitorul, cu încă 2-3 jucători şi o pregătire bună în iarnă vom arăta altfel, o să vină şi victoriile. Deocamdată trebuie să muncim şi să acceptăm şi rezultatele negative.”

Urmează un alt examen greu

Pentru Şoimii Lipova urmează un alt meci foarte greu, sâmbătă 14 noiembrie, ora 14, pe teren propriu cu Crişul Chişineu Criş, echipă aflată în luptă pentru câştigarea campionatului: „Dacă repetăm jocul din repriza a doua de la Pecica şi vom şi marca, putem obţine un rezultat bun. Trebuie să avem mai multă încredere în noi. Mă bucur că va reveni Cati, care a fost suspendat la meciul de la Pecica, în schimb l-am pierdut pe Edu, accidentat”, mai spune Sabău. Şoimii Lipova ocupă locul opt în Liga a IV-a, iar o clasare în primele cinci la finalul sezonului devine tot mai greu de obţinut.

Pecica: Rus – Moldovan, Şiclovan, Vasilca, Ponta, Arsene, Gherghel (Istin), R.Firtea, Covaci (Ilinca), Băd (Trif), Peii (V.Firtea).

Lipova: Trifoi – Iercan (Ghergar), Paşcu, Moisă, Dolga, Borlean, Bercu, S.Popa, Orza, Edu (Balint, Denuţ), Pavel.