ASU Poli a întrerupt seria pozitivă a Lipovei, din amicale

ASU Politehnica  Timişoara s-a impus la limită, cu 2-1, în amicalul din weekend cu divizionara terță arădeană, Şoimii Lipova. Rivala istorică a UTA-ei a avut 2-0 și a luat gol doar la ultima fază a meciului. Timișorenii au deschis scorul după un sfert de oră prin Mircea Axente, avantaj mărit după reuşita lui Alex Munteanu, din minutul 26.

Achziţia iernii pentru Şoimii,  Claudiu Codoban, a marcat golul de onoare în minutul 90, după o frumoasă acţiune personală. Lipovanii îşi întrerup seria de rezultate pozitive din amicale, împotriva unui adversar mai bine cotat, de Liga a II-a, iar sâmbătă au un nou amical, cu Progresul Pecica.

Flavius Sabău a început amicalul de pe Bega în formula: Pădure – Nagy, Bercu, Polgar, Filimon – Prună, M. Popa, Simion, D. Rusu – Banyoi, Sulea. Au mai jucat: Buta – Haţegan, Dolga, A. Popa, Stoin, Bicuschi, Dobrean, Aslău, Vlad, Codoban, Dragoş.