Șoimii Lipova a început returul cu victoria de la Socodor și revine pe loc de play-off!

Șoimii Lipova a avut un final de tur în C8 ceva mai ezitant și a coborât din zona play-off, dar după doar o etapă a revenit pe poziția a patra, cu același punctaj ca al conjudețenei Pecica, dar golaveraj mai bun. A fost 4-2, sâmbătă, în deplasarea de pe terenul celor de la CS Socodor și o revanșă a echipei lui Cristian Todea, după ce în tur nou promovata se impunea surprinzător la Lipova, cu 2-1. Conturile au fost încheiate încă de la pauză, când Șoimii conducea cu 3-0, reușite semnate de Jichici (22) și Gavra (43), ambii din penalty și Șimăndan (30). O primă repriză în care lipovanilor le-a ieșit totul, pe fondul unui joc foarte bun și al unui ritm susținut. Prima lovitură de la 11 metri a fost obținută de Ciubăncan, faultat în careu de Turcuș, iar a doua de Șimăndan, împiedicat în suprafața de pedeapsă de Gherheș. Gazdele nu au cedat lupta și au reintrat în joc după dubla lui Lucas Câmpan, din minutele 53 și 59, aprinzând astfel ultima jumătate de oră. Lipova a scăzut ritmul în partea a doua, dar a știut să gestioneze momentul mai greu. David Ciubăncan a marcat cu capul în minutul 67, la un corner executat de Vlad. Golul patru le-a turnat plumb în ghete celor din Socodor, care nu au mai avut puterea să revină și să emită pretenții măcar la un egal. Cele trei puncte sunt foarte importante pentru Șoimii Lipova, care profită de pasul greșit al Buziașului în derby-ul timișean cu Poli și urcă din nou în zona play-off.

Cristi Todea: „Mi-au plăcut spiritul și atitudinea”

Sincer, mă așteptam să avem o cădere după ce am condus cu 3-0 la pauză, pentru că am avut un ritm susținut, dar am prevăzut să se întâmple asta undeva după minutul 60. Am căzut însă mai repede, i-am băgat în joc și în loc de 5-0 s-a făcut 3-2. Dar mă bucur că am reușit să ne adunăm, să ne ținem în picioare și să gestionăm momentul, a venit și golul patru, ce s-a dovedit decisiv. La penalty se înțeleg jucătorii între ei cine să bată, deși avem nominalizați”, a spus Todea la finalul meciului. Antrenorul Lipovei a rămas tensionat și nervos până la final și deși echipa sa conducea cu 4-2 și avea asigurată victoria, a avut o ieșire necontrolată în minutul 90 și a fost eliminat de arbitru pentru injurii: „M-a interesat mai puțin scorul, importantă a fost atitudinea băieților și spiritul pe care ni l-am regăsit după două etape. Da aceea mă lupt pentru băieți, important e să nu ia ei galbene, eu doar sper să fiu mai puțin avertizat decât pe vremea când eram pe teren. Nu contează că voi fi eu suspendat, important e să nu avem suspendări în rândul echipei și asta am reușit. În primul rând trebuie să ne păstrăm spiritul și atitudinea asta și atunci ne vom putea bucura la final de un loc în play-off”, a mai spus Todea, care va lipsi de pe banca Lipovei etapa viitoare, la Timișoara, în derby-ul cu Politehnica, marea sa rivală de pe vremea când juca în tricoul UTA-ei!

A luat roșu și va fi suspendat cu marea rivală, Poli!

Antrenorul Lipovei nu e la prima eliminare și poate fi considerat recidivist după ce și în meciul cu FC Bihor a văzut roșu, riscând să primească acum chiar o suspendare de trei etape. Etapa a zecea, prima a returului, a mai consemnat rezultatele: Buziaș – Poli 0-0 (gazdele au ratat penalty în minutul 98!), Pecica – Periam 3-0, Cermei – Ineu 3-2 și Peciu Nou – FC Bihor 1-1 (timișenii au egalat în minutul 87). Lider autoritar în seria a opta din Liga a III-a la fotbal se menține FC Bihor, 24 de puncte, urmată de Poli Timișoara și Peciu Nou, ambele cu 18 puncte, Șoimii Lipova și Progresul Pecica, ambele cu 16 puncte. Buziașul e pe 6, cu 14 puncte. Periamul e pe 7, cu 9 puncte, iar ultimele trei clasate sunt arădene: Socodor și Cermei, ambele cu 8 puncte și Ineu, 6 puncte.

Formații:

Socodor: Mucha – Ciornei (55. Clej), Pele, Țoca (72. C. Covaci), Gherheș – Copil (72. Mintaș), Turcuș – Pirtea, Lezeu (80. S. Mako), Șerengău (55. D. Covaci) – Câmpan. Antrenori: Darazs Tibor, Gheorghe Cameniță
Lipova:
Buta – Candreanu, Petruț, Puta, Franklin – Șimăndan, Salka, Jichici, Vlad (72. Said) – Ciubăncan (85. Dinu), Gavra (85. Blickling). Antrenor: Cristian Todea.

Liga a III-a, seria 8, etapa a zecea:

Phoenix Buziaș – Poli Timișoara  0-0

CS Socodor – Şoimii Lipova  2-4

Câmpan 52, 59 / Jichici 22 penalty, M. Șimăndan 30, Cr. Gavra 43 – penalty, D. Ciubăncan 68

CSC Peciu Nou – FC Bihor Oradea  1-1