Şoimii Lipova a debutat cu dreptul în noul sezon: 3-1 în derby-ul cu Cermeiul

Şoimii Lipova a debutat cu victorie în noua ediţie de campionat din Liga a III-a la fotbal. Într-un meci contând pentru runda inaugurală a seriei a opta din eşalonul terţ, formaţia pregătită de Flavius Sabău, vicecampioană în precedentele două sezoane, s-a impus cu 3-1 (1-1) în faţa conjudeţenei Gloria Lunca Teuz Cermei. A fost un prim derby judeţean al stagiunii din „C8”, găzduit de stadionul Banatul din Sânnicolau Mic, acolo unde „şoimii” îşi dispută meciurile de acasă. Lipovanii au confirmat forma bună din amicale şi au reuşit să se impună fără prea mari emoţii, deşi la pauză scorul era egal. Ocazia lui Gherasim, care a luat la ţintă bara în minutul 9, a anunţat deschiderea scorului: era minutul 10, atunci când Moise a interceptat o minge slabă trimisă spre portar, i-a aşezat perfect mingea lui Codoban, care a marcat din 10 metri, 1-0. Replica “sămădăilor” nu s-a lăsat aşteptată, iar după ce Bodri a irosit o şansă bună, Iuga a egalat în minutul 18, cu un şut de la marginea careului mare, 1-1. Până la pauză s-a jucat destul de confuz şi Moise i-a mai dat ceva emoţii lui Stănilă, şutând peste poartă din şase metri. Lipova a arătat o altă faţă în repriza secundă, iar forcingul de început a lăsat urmări pe tabelă, Prună transformând cu precizie un penalty acordat de arbitru în minutul 52, la un henţ în careu comis de Iuga. Codoban a reuşit dubla în minutul 70, încheind practic şi socotelile, atacantul gazdelor marcând după o centrare a lui Moise, servant şi la primul gol. Ambele echipe au mai avut câteva şarje ofensive până în final, fără însă a se mai consemna vreo reuşită, scor 3-1 pentru Şoimii Lipova. Pretendentă la un loc fruntaş şi având ca obiectiv locurile 1-5, Lipova a început bine noul sezon.

„Dubla” lui Codoban a făcut diferenţa pe „Banatul”; Moise – servant perfect

“Sunt mulţumit că am început bine sezonul, eu zic că am controlat meciul în special în partea a doua, am avut posesia, ocazii mai multe, am şi marcat. În prima repriză am început mai ezitant, poate şi pentru că veneam şi după atâtea luni fără meci oficial, dar per total a fost bine, băieţii şi-au făcut treaba. Cermeiul, o echipă tânără, organizată, care face presing şi încearcă să joace un fotbal cât mai plăcut. Mă bucur că jucăm meciurile la Sânnicolau, era important pentru noi, deoarece ne şi antrenăm aici, terenul e bun şi pot spune că ne simţim confortabil”, ne-a declarat antrenorul Lipovei, Flavius Sabău. De cealaltă parte, tânăra formaţie a Cermeiului se consolează cu frumoasa calificare în turul doi al Cupei României, dar şi cu o replică bună cel puţin în prima repriză a duelului de pe „Banatul”. În alte două meciuri din prima etapă a seriei a opta, Crişul Chişineu Criş a ratat dramatic, la ultima fază, victoria pe terenul timişenilor de la Ghiroda şi Giarmata Vii, 2-2!

Crişul a ratat victoria la ultima fază! Pecica, fără emoţii cu Ezeriş

Trupa lui “Ştili” Abrudean a condus cu 2-0, după reuşitele lui Budur, minutul 36 şi Suslak, minutul 57. Mancaş a relansat meciul, cu golul său din minutul 81, Nistor a luat cartonaş roşu în minutul 90, iar gazdele au reuşit o egalare nesperată, în al patrulea minut de prelungire, prin Bocşan. Zamfir – Haloș (47 Pătlăgică), Sabău, Nistor, Siminic – Pavel, Suslak (82 Mihuţa) – Piș, Sulea, Teședan – Budur (58 Clej), a fost formula aleasă de Adrian Abrudean. Progresul Pecica a dispus pe teren propriu cu 2-0 de nou promovata din Caraş Severin, Progresul Ezeriş. Reuşitele lui Capătă, din minutul 55 şi a lui Bozian, din minutul 77, au stabilit scorul final de pe arena “Pădurice”. Dan Stupar a început acest prim meci al sezonului cu: Dagău – Ilan, Țugulescu, Wild, Aldan – Moraru (46 Mateucă), S.Popa (57 A.Iuga), Rădulescu (87 Tamaş), Bozian – Puie (86 Boştină), Capătă.

Lipova: Iliescu – Nagy, Bercu, A.Popa, Filimon – Prună, Simion, M.Popa (77 Vlad), Gherasim (71 Grigore) – Moise (87 Haţegan), Codoban (77 Polgar). Antrenor: Flavius Sabău.

Cermei: Stănilă – Filip, R.Iuga, Sabău, Mohaci (71 Paşcu) – Salka, D.Lazăr (42 Bulza) – Gruiescu (75 Şimăndan), L. Bodri, Răzban (75 Ţurcanu) – Ciubotariu. Antrenor: Flavius Moisă.

Arbitri: Claudiu Gaitin (Timișoara) – Ioan Humiță (Armeniș, Caraș Severin), Mădălin Bulgărașu (Timișoara).

Observatori FRF: Constantin Por (Satu Mare), Vasile Rad (Arad).