Slovacia a învins România cu 3-1, în Cupa Davis: arădeanul Copil a pierdut ambele meciuri

Echipa de tenis a României a fost învinsă de Slovacia cu scorul de 3-1, în primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis, după ce Nicholas David Ionel a fost învins de Alex Molcan cu 6-1, 6-1. Molcan (24 ani, 45 ATP) s-a impus după o oră şi 11 minute în faţa lui Nicholas David Ionel (19 ani, 283 ATP). În primul meci de simplu, românul Nicholas David Ionel a produs surpriza, prin victoria cu 6-7 (4), 7-5, 6-4 în faţa lui Norbert Gombos (32 ani, 99 ATP). În al doilea meci de simplu, Alex Molcan, cel mai bun jucător slovac al momentului, a dispus de arădeanul Marius Copil (31 ani, 347 ATP) cu 7-5, 6-1. Sâmbătă, la dublu, perechea Lukas Klein/Igor Zelenay au trecut de cuplul Marius Copil/Victor Vlad Cornea cu 7-6 (4), 6-2.

Cele două echipe erau la egalitate, 1-1, în meciurile directe. România s-a impus în 2002, la Presov, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 4-1. În 2015, Slovacia a câştigat cu 3-2, la Constanţa, în sferturile de finală ale Grupei 1 a zonei Europa/Africa. Ca urmare a înfrângerii, Slovacia va juca în Calificările 2023 pentru turneul final al Cupei Davis. România va evolua în play-off-ul Grupei Mondiale 1. (agerpres)