SINTANA REVINE IN LUPTA LA PROMOVARE, DUPA CORECTIA PREDATA CERMEIULUI

Surpriză în Liga a IV-a Arad, liderul campionatului înaintea rundei a 11-a, Gloria Lunca Teuz Cermei, fiind pur şi simplu umilit la Sîntana cu scor de tenis, 6-1!  Rezultat final totuşi exagerat, având în vedere că până în minutul 70 echilibrul a fost predominant, 1-1, cu goluri marcate de Capătă (21) şi Vereş (41). Acelaşi Capătă a scăpat cu 20 de minute înaintea finalului din marcajul fundaşilor adverşi şi a declanşat desprinderea, după o cursă de 30 de metri, finalizată cu un gol frumos marcat în poarta lui Rusu. După doar câteva minute, oaspeţii au rămas în zece oameni, iar Unirea Sîntana a fost de neoprit pe final, asta şi pe fondul greşelilor în lanţ a apărătorilor din Cermei.

Patru goluri într-un sfert de oră

În doar 15 minute, gazdele au mai marcat de patru ori, prin Vuin (78), Popa (81), Ginghină (90+) şi Capătă (90+). Este prima înfrângere stagională pentru trupa lui Mircea Aslău, dar cu siguranţă un eşec usturător, care atârnă greu la moralul fostului lider. Lupta la promovare se ascute cu adevărat: Pecica a profitat de pasul fals al Cermeiului şi a trecut lider, în vreme ce Sîntana şi Crişul revin puternic în „prim-plan”. (Călin Moga)

Sîntana: Dulhaz – Paven, Brozbic, Blănaru, Peia, Mateiu, Vuin, Josan (Ginghină), Martin (Varga), C.Popa (Lanţoş), Capătă.

Cermei: F.Rusu – Gurban (Brânduşe), A.Rusu, Cotoc, Vereş, A.Popa, Nistor, Varga, Purece (Botaş), Berar (Ţigan), Bulza.