Halep şi Begu s-au calificat în turul doi, la Roland Garros

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a câștigat partida cu Ajla Tomljanovic (26 de ani, 47 WTA) din turul I de la Roland Garros, scor 6-2, 3-6, 6-1.

Simona Halep a început tare meciul și s-a distanțat rapid la 3-0. Abia atunci australianca a dat o replică și a reușit să-și câștige de două ori serviciul. Cele 6 lovituri câștigătoare și procentajul excelent pe primul serviciu au ajutat-o pe câștigătoarea de anul trecut de la Roland Garros să-și adjudece ușor primul set, 6-2.

Setul secund n-a mai fost la același nivel pentru româncă. A început tare, dar apoi greșelile neforțate și câteva raliuri pierdute au făcut-o să o lase pe Tomljanovic să ducă scorul la 3-1. Chiar dacă a făcut 3-2 imediat, apoi lucrurile au evoluat prost pentru Halep, care a cedat setul secund, 3-6.

În decisiv, a treia jucătoare a lumii a demolat-o pe Tomljanovic. A revenit la agresivitatea din primul set, a făcut mult mai puține greșeli și s-a impus cu 6-1. Meciul a durat 1 oră şi 35 de minute. Halep are o misiune uşoară în turul doi, unde o va întâlni pe jucătoarea din Polonia Magda Linette (87 WTA), care a trecut de Chloe Paque, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Irina Begu s-a calificat şi ea în runda a doua a turneului de la Roland Garros, după ce a dispus cu 6-1, 6-1 de chinezoaica Lin Zhu.  Begu (28 ani, 116 WTA) a avut nevoie de doar 58 de minute pentru a trece de asiatica de 25 de ani, aflată pe locul 106 în clasamentul WTA.

Românca o va înfrunta în turul secund o va înfrunta pe învingătoarea dintre Anett Kontaveit (Estonia), cap de serie numărul 17, şi Karolina Muchova (Cehia).