Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Dubai

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de ucraineanca Lesia Ţurenko.

La doar o săptămână de când s-au întâlnit în turul secund la Doha, Halep și Tsurenko s-au revăzut astăzi, însă o replică solidă a ucrainencei a întârziat să apară și de această dată.

Deși s-au reușit în total 6 break-uri pe durata primului set, patru dintre ele izbutite de Halep, problema învingătoarei din prima manșă nu s-a pus aproape deloc. Românca a fost tot timpul la conducere și a returnat foarte bine, chiar dacă în unele momente a fost trădată de propriul serviciu.

Serviciile celor două au oscilat și în secvența secundă, unde break-urile și răsturnările de situație au fost din nou abundente. Tsurenko a început mai bine setul secund, s-a distanțat la 2-0, dar Halep a revenit și a trecut în avantaj, 3-2.

La scorul de 4-4, Halep a făcut cel mai modest game al meciului, permițându-i ucrainencei să facă break. Replica româncei a fost însă una admirabilă: Simona nu s-a pierdut cu firea, a preîntâmpinat un decisiv pe care cu siguranță nu și l-ar fi dorit, și a egalat la 5.

Apoi, Halep a dominat și a câștigat cu multă autoritate următoarele două game-uri, tranșând partida în două seturi, 6-3, 7-5.

În sferturi, Simona Halep va juca joi împotriva învingătoarei din partida Belinda Bencic (45 WTA) – Aryna Sabalenka (9 WTA). Duelul e azi, de la 18:30. (gsp.ro)