SIMONA HALEP S-A CALIFICAT ÎN SFERTURI LA US OPEN

by Florian Popa

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la US Open, după ce a învins-o pe Carla Suarez Navarro, favorita 11, scor 6-2/7-5. Simona Halep o poate înfrunta în meciul următor pe Serena Williams, dacă americanca trece de kazaha Yaroslava Shvedova (nr 52 WTA) în această seară. Serena Williams are nevoie să ajungă cel puțin până în finala de peste Ocean, dacă vrea să își păstreze poziția de lider mondial.

Sub privirile atente ale lui Darren Cahill, Simona Halep a intrat decisă în primul set cu spanioloaica Carla Suarez Navarro și a dus scorul rapid la 4-1. Cu o bună deplasare în teren, folosind o lovitură de dreapta incisivă și foarte lungă, Simona Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei în vârstă de 28 de ani, 6-2.

Cel de-al doilea set a fost mult mai disputat, în ciuda faptului că jucătoarea noastră a făcut break devreme. O serie de erori pe propriul serviciu, condimentate cu rachete izbite de ciment, au făcut-o pe Simona să ajungă ușor tensionată în finalul setului. Drept urmare, Halep nu a tras cortina peste meci când avea 5-4 și serviciul, dar a forțat imediat după și a pus punct la 7-5.

„Am vrut să îmi fac adversara să alerge mai mult. În cel de-al doilea set am avut 5-3, dar breakul m-a dat peste cap puțin și mi-a fost greu să mă concentrez. Mă simt relaxată, am jucat tot mai bine de-a lungul turneului. Eram pregătită să stau patru ore pe teren, pentru că mereu am avut meciuri foarte lungi contra Carlei”, a explicat Simona Halep la finalul meciului.

Sursa: gsp.ro