Simona Halep s-a calificat în sferturi, la turneul de la Adelaide

Simona Halep, locul 4 WTA, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Adelaide, dupa ce a invins-o, astăzi, pe australianca Ajla Tomljanovici. Sportiva noastra a trecut de ocupanta locului 52 WTA cu 6-4, 7-5. Halep a dominat categoric primul set, pe care l-a castigat fara emotii, desi a durat 42 de minute si a avut numeroase schimburi lungi. In setul secund, Simona a inceput mai bine, a condus cu 2-0, dar Tomljanovici a revenit si a egalat.

Totusi, Halep a fost mult mai precisa si a obtinut calificarea in faza urmatoare cu un break in ultimul game. In sferturile de finala, românca o va intalni pe invingatoarea dintre Aryna Sabalenka (12 WTA) si Bernarda Pera (70 WTA).

Partida din sferturile de finala va avea loc joi, la o ora ce nu a fost stabilita momentan de organizatori. (ziare.com)