Simona Halep s-a calificat în optimile de la Wuhan

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wuhan dupa ce a invins-o pe Barbora Strycova (34 WTA). Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-2, la capatul unui meci ce a durat aproximativ o ora si jumatate.

Simona a inceput meciul perfect si a trecut rapid in avantaj, dar a urmat un moment de relaxare ce i-a permis Strycovei sa conduca cu 3-2. Romanca a revenit insa rapid si a castigat patru game-uri la rand pentru a lua primul set cu 6-3 in 42 de minute.

Setul secund a fost ceva mai spectaculos, cu multe break-uri din partea ambelor jucatoare, dar Simona a obtinut in cele din urma calificarea. In optimile de finala, Simona se va duela cu rusoaica Elena Rybakina, aflata pe locul 50 in clasamentul WTA. (ziare.com)