Simona Halep, protagonistă în meciul anului! Distincţia primită din partea WTA

Duelul dintre Simona Halep (29 de ani, numărul 2 WTA) și Elena Rybakina (21 de ani, locul 19 mondial), din finala turneului de la Dubai, a fost declarat meciul anului în circuitul WTA. Simona Halep a cucerit trei trofee WTA în 2020, la Dubai, Praga și Roma, și a ajuns la 22 de titluri câștigate în carieră. Finala de la Dubai din luna februarie, la capătul căreia Halep și-a adjudecat primul titlu al anului, împotriva Elenei Rybakina, a fost desemnată cea mai frumoasă partidă de tenis feminin din 2020. Numărul doi mondial a revenit după ce a pierdut primul set, 3-6, și l-a câștigat pe al doilea cu același scor. În setul decisiv, Halep s-a impus în tiebreak și a ridicat trofeul de la Dubai. Au urmat victoriile de la Praga, 6-2, 7-5, în ultimul act cu Elise Mertens, și din capitala Italiei, unde Simona a profitat de abandonul din finală a Karolinei Pliskova, la scorul de 6-0, 2-1 în favoarea româncei.

Halep, nominalizată şi la premiul pentru jucătoarea anului

Constănțeanca se va lupta pentru distincția de cea mai bună jucătoare a anului cu Victoria Azarenka (13 WTA), Sofia Kenin (4 WTA), Naomi Osaka (3 WTA), Aryna Sabalenka (10 WTA) și Iga Swiatek (17 WTA). În 2020, Halep a acumulat 23 de victorii și doar trei înfrângeri. Românca a mai obținut premiul de jucătoarea anului în 2018, iar rezultatele pentru actuala ediție, în urma voturilor exprimate de jurnaliști, vor fi anunțate în cursul acestei săptămâni de către WTA.

La premiul pentru revenirea anului, România este reprezentată de Patricia Țig (56 WTA), care a câștigat în 2020 turneul de la Istanbul, după ce a învins-o în ultimul act pe Eugenie Bouchard, scor 2-6, 6-1, 7-6. Jucătoarea pregătită de Răzvan Sabău le are drept contracandidate pe Victoria Azarenka (13 WTA), Tsvetana Pironkova (135 WTA) și Laura Siegemund (50 WTA). (digisport.ro)