Simona Halep obţine prima victorie după o pauză de trei luni şi jumătate

Simona Halep a obţinut prima sa victorie după o pauză de trei luni şi jumătate, 6-4, 3-6, 6-1 cu poloneza Magda Linette, marţi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.114.989 de dolari. Ajunsă pe locul 14 WTA, Halep nu a mai câştigat un meci în circuit din 2 mai, când a învins-o în turul al doilea la Madrid pe chinezoaica Saisai Zheng, cu 6-0, 6-4. Apoi, Simona a pierdut în optimi (4 mai) în faţa belgiencei Elise Mertens, care s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-5. Pe 12 mai, în turul al doilea la Roma, Simona Halep abandona la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 în meciul cu germanca Angelique Kerber, din cauza unei accidentări la gamba stângă (ruptură musculară).

La Cincinnati, unde a pierdut trei finale (2015, 2017, 2018), Halep a avut nevoie de două ore şi zece minute pentru a trece de Linette (29 ani, 44 WTA). Halep şi-a asigurat un cec de 15.330 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta la noapte pe americanca Jessica Pegula, care a trecut în turul doi de Camila Giorgi (Italia), cu 6-2, 6-2.