SIMONA HALEP MERGE PE MANA MONICAI NICULESCU, IN OPTIMILE DE LA WIMBLEDON

Simona Halep a părăsit rapid turneul de la Wimbledon, însa românii stau în continuare cu ochii pe competiția transmisă la Digi Sport. Monica Niculescu poate realiza performanța carierei – o victorie în meciul de luni, cu Timea Bacsinszky, i-ar asigura calificarea în sferturile de finală de la All England Club.

Halep și Niculescu se puteau întâlni în turul al doilea, dar înfrângerea locului 3 WTA încă din primul meci a eliminat această posibilitate. Monica Niculescu (locul 48 WTA) este și cea care a scos-o din competiție pe Jana Cepelova, jucătoarea care o eliminase pe a treia jucătoare a lumii.

Acum, Halep (23 de ani) este convinsă că Niculescu (27 de ani) poate realiza surpriza la Wimbledon. Până acum, ultima româncă rămasă în competiție la cel de-al treilea Grand Slam al anului a pierdut un singur set în 3 partide, iar prestația sa a impresionat lumea tenisului.

În sferturi, o va întâlni pe Timea Bacsinszky (locul 15 WTA). Jucătoarea din Elveția are un bilanț dezastruos în meciurile cu rivale din România. Simona Halep a învins-o de două ori în carieră pe Bacsinszky – ultima dată chiar în acest an, laShenzhen.

Monica Niculescu stă și mai bine – a câștigat de 4 ori și a pierdut un singur meci cu elvețianca. Românca s-a impus ultima dată în 2011, la Australian Open.

Meciul dintre Timea Bacsinszky și Monica Niculescu se dispută luni, de la ora 15:30, în direct pe Digi Sport 2.

„Chiar o felicit pe Monica Niculescu. Am văzut-o ieri (n.r. sâmbătă, 4 iulie), înainte să plec. A jucat bine, am urmărit un pic. Slice-ul ei incomodează foarte mult adversarele, mai ales pe iarbă, că nu sare mingea. Îi doresc mult succes și – de ce nu – să joace cât mai mult acolo și să facă un rezultat și mai bun.

Poate fi o surpriză a turneului. Bineînțeles că poate să câștige și următorul tur. Eu merg pe ea, contra lui Bacsinszky. Trebuie să aibă încredere și, dacă simte jocul, e tot ce contează.”, a declarat Simona Halep, duminică seară, la revenirea în țară de la Wimbledon.

Ocupanta locului al 3-lea în ierarhia WTA a revenit în țară, deși spunea că intenționează să-și planifice o vacanță peste hotare, după ce a părăsit competiția în cel de-al treilea Grand Slam al anului.

127.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA și-a asigurat Monica Niculescu prin accesul în optimile de la Wimbledon.

Sursă: digisport.ro