Simona Halep ia viteză, în al doilea Mare Şlem al anului

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a învins-o pe Taylor Townsend, scor 6-3, 6-1 și s-a calificat în turul 3 al turneului de la Roland Garros. Liderul WTA a învățat din experiența primului meci, când a pierdut primele 5 game-uri.

Astăzi, Simona a intrat mult mai concentrată pe teren și s-a distanțat rapid la 4-0. Lovitura de backhand a funcționat la cei mai înalți parametri, forțând-o pe Townsend să comită o mulțime de erori. Primul set s-a încheiat după doar 37 de minute, scor 6-3.

Actul secund a început cu un iureș al liderului mondial. Simona a început și mai agresiv, a făcut o mulțime de puncte cu lovitura de forehand în cross și s-a calificat în turul 3.

Acolo unde o așteaptă Andrea Petkovic, (30 de ani, 107 WTA), care a trecut de Bettanie Mattek Sands, scor 6-0, 7-6. (sursă: gsp.ro)