SIMONA HALEP E FAVORITA PRINCIPALA LA TURNEUL WTA DE LA WUHAN

Simona Halep e cap de serie numărul unu în turneul WTA de la Wuhan și duminică de dimineață și-a aflat adversara din primul meci, în turul al doilea al concursului din China. A învins-o în toate cele cinci meciuri directe de până acum.

Anastasia Pavlyuchenkova, 24 de ani, din Rusia, a început în forță turneul cu premii totale de 2,5 milioane de dolari și a eliminat-o în runda inaugurală pe conaționala sa Svetlana Kuznetsova, 6-0, 6-1, în doar 48 de minute de joc. Locul 33 WTA, Pavlyucenkova a reușit șase break-uri și nu i-a oferit adversarei sale nicio șansă de a câștiga pe serviciul ei.

Halep și Pavlyucenkova s-au întâlnit ultima oară în acest an la Cincinnati, în sferturi, unde Simona s-a impus în două seturi, scor 7-6, 6-2. În cinci meciuri directe, Pavlyuchenkova i-a luat doar un set Simonei, la Tokyo, în 2013, dar atunci rusoaica s-a retras în decisiv, la 3-0 în favoarea adversarei sale.

Turneul WTA de la Wuhan (China) este transmis de luni, 28 septembrie, în direct la Digi Sport 2. Meciul dintre Halep și Pavlyuchenkova va avea loc marți și va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

Sursă: digisport.ro