SIMONA HALEP A TRECUT IN TURUL III AL TURNEULUI DE LA MIAMI

by Cosmin Mihuta

Simona Halep a învins-o în turul 2 pe cehoaica Nicole Vaidisova, scor 6-4, 2-6, 6-1, în turul II al turneului de la Miami.
Cele două sportive au început bine meciul, fiecare reuşind cîte un break în debutul partidei. Simona a cîştigat primul set datorită breakului care a dus scorul la 4-3 şi datorită inteligenţei de care a dat dovadă atunci cînd a păcălit-o pe cehoaică: românca s-a făcut că pleacă în partea stîngă a terenului şi s-a dus în partea opusă, fix acolo unde se îndrepta şi mingea. Primul set a fost întrerupt cîteva minute din cauza ploii, însă acest lucru nu a împiedicat-o pe Simona să-l cîştige.
Setul doi a fost cîştigat fără emoţii de Vaidisova, Halep reuşind doar două gameuri. Românca a ieşit de pe teren vizibil enervată de jocul cehoaicei.
În „decisiv”, Simona s-a impus fără emoţii, scor 6-1, şi s-a calificat în turul trei, acolo unde va da peste  Camila Giorgi, locul 37 WTA.
Fostă ocupantă a locului 7 în 2007, Vaidisova (25 de ani) s-a retras în 2010, invocînd lipsa de motivaţie. A revenit însă în circuit în septembrie 2014.

Sursa: gsp.ro