SIMONA HALEP A PIERDUT ÎN OPTIMI LA BEIJING

by Florian Popa

Simona Halep a pierdut joi în optimile de finală ale turneului din capitala chineză, Beijing. Sportiva din România a fost învinsă clar 6-0 6-3 în doar o oră.

Primul set nu a avut parte de niciun istoric, româncă cedând setul la 0 în doar 20 de minute de joc. Setul doi a început promițător pentru Halep, aceasta reușind să câștige primele două gameuri și să conducă cu 2-0 și 3-1, dar clacat imediat și a pierdut următoarele 5 gameuri și meciul.

Shuai Zhang se dovedește a fi un adevărat coșmar pentru Simona Halep. Jucătoarea din China a mai învins-o surprinzător pe româncă în turul 1 de la Australian Open cu scorul de 6-4 6-3, cu toate că în acel moment nu era în top 100 mondial și a avut nevoie de trei tururi de calificare pentru a accede pe tabloul principal.

Sursa: b1.ro