Simona Halep a debutat cu victorie în noul an, la Shenzhen

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, după o victorie în trei seturi în fața sârboaicei Jelena Jankovic, cu 6-1, 3-6, 6-3, în meciul său de debut în sezonul 2017.

Halep, numărul patru mondial, s-a impus după o oră și 48 de minute și are acum 7-1 în meciurile directe cu Jankovic.

Jelena Jankovic (31, ani, 54 WTA) a câștigat prima confruntare, în 2010, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5, dar apoi au urmat doar victorii ale româncei: 6-2, 3-6, 7-6 (3) în primul tur la Bruxelles în 2012, 4-6, 6-0, 7-5 în sferturi la Roma în 2013, 6-4, 2-6, 6-0 în optimi la Australian Open în 2014, 2-6, 7-5, 6-4 în finală la Indian Wells în 2015, 6-3, 6-4 în turul al doilea la Toronto în 2015, 6-1, 6-2 în semifinale la Cincinnati tot în 2015 și acum la Shenzhen.

Simona Halep (24 ani) și-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, dar apoi a scăzut nivelul, iar Jankovic a arătat mai multă determinare în manșa secundă, reușind să câștige setul cu 6-3. În decisiv, Jankovic a început cu break, dar Halep a revenit și a preluat controlul jocului (2-1, 3-2). În ghemul șase, pe serviciul sârboaicei, aceasta a cerut intervenția medicului pentru o problemă la picior, când scorul era 30-30. După șapte minute de pauză, Halep a obținut cele două puncte care i-au adus break-ul și apoi s-a desprins la 5-2. Halep a luat setul cu 6-3 și s-a calificat în optimi.

Halep și-a asigurat un cec de 7.238 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre chinezoaica Shuai Peng și Katerina Siniakova (Cehia).

Simona Halep, câștigătoarea titlului la simplu la Shenzhen în 2015, va juca și la dublu, alături de Monica Niculescu (favoritele numărul patru).

Sursă: AGERPRES