SIMONA HALEP A AJUNS LA VICTORIA CU NUMARUL 300

by Calin Moga

Românca Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului feminin de tenis de la Toronto, dotat cu premii în valoare de 2.377.305 dolari, învingând-o în trei seturi, 0-6, 6-3, 6-1, pe poloneza Agnieszka Radwanska, după o oră și 40 minute de joc, într-o în partidă din sferturile de finală, disputată în această seară.

Halep (23 ani), numărul 3 mondial și a doua favorită a competiției din Canada, a înregistrat cu această ocazie cea de-a 300-a victorie din cariera sa de jucătoare profesionistă de tenis, precizează WTA.

Accederea în penultimul act îi asigură reprezentantei țării noastre un cec în valoare de 111.940 dolari și 350 de puncte WTA.

Simona Halep o va avea ca adversară în semifinalele turneului de la Toronto pe câștigătoarea partidei dintre italianca Sara Errani, cap de serie numărul 15, și ucraineanca Leisa Țurenko. (agerpres.ro)