Şimandul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la futsal!

Șoimii Șimand s-a calificat în premieră în sferturile Cupei României de futsal de seniori! Șimăndanii au învins o altă echipă de ligă secundă, Kereszthegy Remetea, scor 8-2, după ce la pauză a fost 2-2. Antrenorul-jucător al şimăndanilor, Daniel Mărcuș, a fost eliminat în final și va fi suspendat în turul următor. Ciornei a marcat ambele goluri ale gazdelor din prima repriză, în timp ce pentru oaspeți au înscris Porea și Sandor. „Șoimii” s-au dezlănțuit după pauză, când au înscris de șase ori. Sandor și-a trimis mingea în propria poartă, iar Ciornei, Gherheș, Ujoc, Balogh și Lezeu au dus scorul la 8-2.

Şimandul s-a bazat pe Dagău . Gherheș, Cl.Ujoc, Ciornei, Pirtea, Mărcuș, Buruiană, Morariu, Hotăran, D.Ardelean, Balogh, Lezeu, Găleancu și Andru. Ultimii doi au debutat, având doar 14 ani. Șoimii Șimand își va afla adversarul din turul următor marți, 15 februarie, când va avea loc duelul dintre CFR 1933 Timișoara, locul patru în Liga 1 și Autobergamo Deva, liderul la zi al primei ligi. Sferturile de finală se vor disputa în perioada 26-28 februarie. Șimăndanii vor găzdui și partida din sferturi, cu adversarii pornind bineînţeles ca favoriți.