Șimandul a pierdut clar turul semifinalei și este departe de promovarea în prima ligă la futsal

Șoimii Șimand a pierdut clar prima manșă a semifinalei pentru promovarea în prima ligă de futsal. Gazdele de la CSM Târgu Mureș s-au impus aseară cu 13-6 în fața unei echipe ce a făcut deplasarea în ziua partidei fără mulți jucători de bază, precum Pirtea, Bozian, Jurj sau Trif. Și, totuși, partida a fost echilibrată mai mult de o repriză. De altfel, scorul după 23 de minute a fost egal, 4-4, după care transilvănenii au înscris de șase ori la rând și au decis câștigătoarea. Mai mult și-au asigurat un avantaj liniștitor în vederea returului de peste o săptămână.

Marcatorii partidei au fost: T.Nagy (2), Nicola (2), Ordog (2), N. Nagy (2), Dobai (2), Mojzi, Cherteș, Laposi, respectiv Cordoș (3), Haloș (2) și Cl. Ujoc. Manșa secundă este programată duminică, 7 mai, de la ora 12, în sala din Șimand. Antrenorul Daniel Mărcuș a intrat pe parchet și la Târgu Mureș, alături de: Florin Năstase, Andrei, Cordoș, Claudiu Ujoc, Florian Albu, Andrei Haloș, Paul Ujoc, Raul Tomuța, Darius Găleancu și Dumitru Buruiană.