Șimăndanii nu au ținut piept vicecampioanei de la futsal și nu vor juca nici în Liga Elitelor

Șoimii Șimand a suferit un nou eșec clar în Liga 1 la futsal, în cadrul etapei cu numărul 14. Gazdele au ținut doar 10 minute ritmul cu vicecampioana CFR 1933 Timișoara, după care oaspeții au preluat total inițiativa. Timișorenii s-au impus cu 13-1, după ce la pauză aveau 6-1, gol semnat pentru șimăndani de Ursoi! Mihnea a marcat șase goluri, Gustavo a marcat și el de trei ori, iar Ilaș și Nemițanu și-au trecut în cont câte o „dublă”. Șoimii a contat pe: Mărcuț, Năstase, Galeancu, An.Cordoș, Copil, Fl.Albu, Ciornei, Micula, Ursoi, Tomuța, D. Morariu, Roza și Buruiană.

Șimandul a pierdut și joi, tot pe teren propriu, în manșa tur a barajului pentru Liga Elitelor. Tinerii „șoimi” au cedat cu 2-11 în fața celor de la CSM Târgu Mureș, reușite semnate pentru gazde de Cheta și Borod. Soarta echipei calificate e cam decisă, așa că Șimandul va lega meciurile de la juniori și seniori marți și miercuri, la Târgu Mureș.