Şi plouate şi bătute! FCC UAV a încheiat anul cu o înfrângere în derby-ul de Cupă, cu Satu Mare

FCC UAV Arad a funcţionat parcă după una din reţeta legilor lui Murphy, care spune cam aşa: “Ce începe prost se termină şi mai prost”! Vorbim despre echipa feminină de baschet a Aradului, nevoită să se mute la Timişoara pentru meciul de astăzi, contând pentru manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei României din incredibilul motiv că în Polivalenta din oraşul nostru…plouă! Mai pe scurt, încă o ruşine istorică pe linie sportivă pentru Arad. Aşadar, avantajul terenului propriu şi al susţinerii suporterilor a devenit nul din moment ce “galben-albastrele” nu au putut evolua acasă în 2021, într-o sală de sport funcţională… Şi era chiar ultimul meci al anului, într-un moment în care echipa e lider în Liga Naţională. Iar cum spuneam, lucrurile s-au terminat şi mai prost, adică cu o înfrângere în faţa rivalei CSM Satu Mare, învinsă acum o lună în campionat de Hadzovic şi colegele sale, la Arad. Formaţia din nord-vestul ţării şi-a luat revanşa după acel eşec, într-un meci disputat în Sala Olimpia “Constantin Jude” din Timişoara. Cu americanca coşgheteră Keys recuperată după problemele medicale, FCC UAV a început bine meciul din această seară şi după primele două sferturi se părea că arădencele au forţa să câştige şi în Cupă, în prima manşă. După 18-13 la capătul a zece minute, la pauza mare consemnam un avantaj important pentru formaţia lui Jose Araujo, scor 38-31, cu cel mai mare ecart, de zece puncte în favoarea Aradului, 30-20 în minutul 14.

Învinse în meciul de acasă, de la…Timişoara! Doar Keys a excelat pentru trupa lui Araujo

Doar că la ieşirea de la vestiare lucrurile au stat diferit şi gruparea din Sătmar a preluat iniţiativa, reuşind să întoarcă spectaculos rezultatul şi datorită prospeţimii şi valorii în plus venite de pe bancă. Sfertul trei a fost dominat de sătmărence, care s-au impus cu 20-11, pentru un 49-51 după trei sferturi. Învingătoarea avea să se decidă în ultimele zece minute, cu menţiunea că formaţia spaniolului Miguel Lopes a fost tot timpul la conducere, având şi plus 8 la un moment dat, 52-60 în minutul 34. “Galben-albastrele” au încercat să revină şi s-au apropiat la 3-4 puncte, însă ultima sirenă a consemnat o victorie preţioasă pentru Satu Mare, scor final 64-71! Aşadar, avantaj aproape decisiv pentru CSM, care e acum favorită la calificarea la turneul final din luna februarie 2022. Manşa retur se joacă pe 5 ianuarie. De la FCC UAV a excelat din nou americanca Keys, foarte bună chiar şi în condiţiile în care revenea după o absenţă destul de lungă. Coşghetera Aradului a reuşit 29 de puncte (4×3) şi opt recuperări, cu indice de eficienţă 34! În rest, doar Akathiotou 11 (3×3) a trecut de graniţa celor zece puncte. Hadzovic a înscris doar 7 (1×3) puncte, Ghiţă 6, Manea 5, Mîrne Nagy 4 iar Vitulova 2, pivotul ceh fiind într-o zi foarte slabă!

Calificarea la turneul final încă se joacă: returul e pe 5 ianuarie, în Sătmar

Araujo a contat pe doar şapte jucătoare, doar Keys fiind integralistă, banca “scurtă” dovedindu-se de data asta un minus aproape decisiv, cu Mercea, Vaţi, Ciorban şi Rotariu neutilizate. În schimb, Satu Mare a folosit zece jucătoare, opt dintre ele destul de mult, cea mai bună fiind o ex-arădeancă, Marta Fodor, autoare a 22 (5×3) de puncte, secondată de Kostowicz, 12, Vuckovic şi Taylor, ambele cu 10 puncte. O altă fostă jucătoare a Aradului, bosniaca Miljana Dzombeta a terminat partida cu 8 (1×3) puncte, Moore şi o a treia ex-arădeancă, Dora Ardelean, marcând 5, respectiv 4 puncte. A mai jucat Cucu, Szmutku şi Biszak. Diferenţa s-a făcut în special la recuperări, capitol la care altădată “galben-albastrele” excelau. Acum nu a mai fost să fie, scorul de 52-36 (cu 18-8 la ofensive) în favoarea CSM-ului spunând totul. Calificarea se joacă încă, iar returul de la Satu Mare, de peste o săptămână, se anunţă la fel de interesant. Aşadar, un final ceva mai trist de an, dar rămâne prestaţia peste aşteptări a echipei arădene în campionat.