Și cu arădencele Ghiță și Biszak pe parchet, naționala de baschet a cedat în fața Slovaciei

Naționala feminină de baschet a României a disputat duminică, la Constanța, al doilea meci din preliminariile Campionatului European din 2025. După victoria cu 82-70 în prima partidă, în fața Islandei, tricolorele au întâlnit, în grupa F, selecționata Slovaciei, în fața căreia au cedat clar, scor 77-93. Oaspetele au condus și la pauză, 44-49, iar pe sferturi scorul a fost 23-25, 21-24, 12-23, 21-21. Ca și în partida cu Islanda, selecționerul Dan Calancea a apelat la două jucătoare de la FC UAV Arad. Cea mai folosită a fost Alexandra Ghiță, care a evoluat 12 minute și 14 secunde, perioadă în care a bifat o recuperare și o pasă decisivă. În schimb, Boglarka Biszak a jucat doar 2 minute, fără a avea realizări.

Paloma Cucu nu a prins foaia de joc, fără punct pentru galben-albastre

Paloma Cucu, a treia jucătoare a „galben-albastrelor” convocată la lot, nu a prins foaia de joc. Cele mai bune marcatoare din tabăra României au fost Gabriela Irimia, CSM Constanța, autoare a 21 de puncte și fostul pivot al FCC UAV Arad, Anamaria Vîrjoghe, acum la CSM Târgoviște, care și-a trecut în cont 20 de puncte. România va juca următorul său meci pe 7 noiembrie 2024, cu Turcia, în deplasare. La turneul final se vor califica echipele câştigătoare ale celor opt grupe (cu excepţia Grupei I), alături de cele mai bune patru formaţii clasate pe locurile secunde.