SI „BOSS-II” MAI PLANG CATEODATA

by Sida Voicu

Lacrimile sunt de trei categorii. Unii plâng la tristeţe, alţii la marile bucurii, alţii la tăiat ceapa. Se zice că doar oamenii slabi plâng . Mai rar, bărbaţii decât femeile. Cică femeilor le stă bine când varsă lacrimi. Aşa o fi, însă la finalul meciului de la Pâncota, un final tulburător ca vremea de la acea oră, boss-ul Şoimilor , Pavel Piroş nu şi-a putut stâpâni lacrimile aşa boss cum e el şi nu i-a stat rău.
Acestea au pornit din ochii lui când zecile de spectatori adunaţi la intrarea jucătorilor la vestiare au aplaudat minute în şir isprava jucătorilor lui Dan Cuedan.
Multă lume îl cunoaşte pe Pavel Piroş ca fiind un dur, ca fiind un exagerat de econom, să nu zicem zgârcit, cu „ arici” în buzunare ( folosind un cuvânt din vocabularul fotbaliştilor), ca fiind un om al regulamentului addliteram respectat. Cei ce l-au văzut imediat după terminarea meciului cu Metalurgistul Cugir, au avut ocazia să cunoască şi un boss mai sensibil, din obrajii acestuia curgând lacrimi ,sensibilizat fiind şi de victoria grea obţinută în ultimile secunde ale meciului , dar mai ales de reacţia publicului la ieşirea jucătorilor pâncotani de pe teren.
Din păcate , lacrimile unui alt „ boss”, cel de la Sebiş, au avut ,sigur, un alt motiv al exprimărilor. Primarul Gheorghe Feieş îmi relata la telefon cu un nod în gât, scorul final de 0-0 la meciul de pe teren propriu cu mai modesta echipă FCM Baia Mare. Tot cu aceeaşi voce pierdută îmi relata ( în direct , la acelaşi telefon) penalty-ul ratat de Blănaru în al doilea minut din repriza secundă. Ghinionul sebişenilor nu s-a oprit aici, jucătorul Chindriş fiind eliminat cu mult timp înainte de final pentru cumul de cartonaşe galbene.
Şi natura a făcut parte integrantă din acest spectacol al agoniei şi extazului, norii fiind primii şi permanenţii vărsători de „ lacrimi”. Vreme tulbure ca sufletele bossilor. Pentru unul s-a inseninat mai devreme, pentru celălalt s-a întunecat mai ameninţător.
Dintr-odată , lupta acestui play-off a devenit mai acerbă, Şomii venind puternic din urmă, Cugirul bătând pasul pe loc, iar Naţionalul agăţându-se de acelaşi ram din vârf ,alături de pâncotani.
Marţi, 6 mai, Sebişul va fi gazda meciului „ care pe care”, Şoimii Pâncota fiind oaspeţii Naţionalului. O altă locaţie cu posibile alte două feluri de izvoare de lacrimi.