Şi-au surclasat marile rivale, într-un „El Clasico” fără istoric

by Rusu Flavius

FCC Baschet Arad a făcut spectacol în această seară, în manşa retur a fazei inaugurale din Cupa României. Iar totul s-a întâmplat în “Polivalentă”, chiar în faţa marii rivale CSM Târgovişte, “galben-albastrele” având de recuperat şapte puncte, după 53-60 în tur. Jucătoarele lui Dejan Mudresa şi-au surclasat adversarele la toate capitolele. După 13-0 în minutul 7, primul punct al oaspetelor consemnându-se abia în al optulea minut, primul sfert s-a încheiat cu scorul de 19-3!

Recitalul gazdelor a continuat şi până la pauza mare diferenţa de pe tabelă avea să crească de la un minut la altul, 46-14. Cu trioul Hadzovic – Webb – Karakasevic făcând legea, arădencele au “blocat” tabela la un neverosimil 62-25, după 30 de minute. Cum calificarea era de mult timp decisă, Aradul şi-a permis să ruleze tot lotul, iar replica palidă a venit abia în ultimul sfert.

S-a terminat 78-37 (19-3, 27-11, 16-11, 16-12) şi o calificare “en-fanfare” pentru FCC Baschet Arad, la care au evoluat: Webb 26 (6×3), Karakasevic 24, Fodor 9, Hadzovic 7 (1×3), Ciotir 6 (2×3), Ardelean 4, Akathiotou 2, A.Pop, Bartok, Neagu, Mercea şi Rotariu. Principalele marcatoare ale Târgoviştei au fost Petrof 12 (1×3) şi Stoenescu 8 (2×3). (foto: baschetarad.ro)