Sevilla şi Şahtior s-au calificat în semifinalele Europa League

FC Sevilla, care a câştigat Europa League la fotbal de cinci ori, s-a calificat marţi seara în semifinalele competiţiei, după ce a învins echipa engleză Wolverhampton Wanderers cu scorul de 1-0 (0-0), la Duisburg, în sferturile de finală. Andaluzii au obţinut victoria destul de greu, prin golul marcat de argentinianul Lucas Ocampos (88), cu capul din centrarea compatriotului său Ever Banegas. Sevilla a dominat jocul, fapt evidenţiat de raportul cornerelor, 14-0, sau al şuturilor, 5-2 pe poartă (17-6 total). Englezii puteau deschide scorul, dar mexicanul Raul Jimenez a ratat un penalty în min. 13, şutul său fiind apărat de portarul Bounou.

Ibericii au mai avut ocazii de gol prin Suso (Rui Patricio s-a opus), prin En-Nesyri (26, 62), Kounde (66) sau Banega (77). Arbitru de rezervă la acest meci a fost arădeanul Ovidiu Haţegan. Sevilla, care a trecut în şaisprezecimi de CFR Cluj, după două remize (1-1 la Cluj-Napoca şi 0-0 acasă), va juca în semifinale cu altă reprezentantă a Angliei, Manchester United, care a avut nevoie de prelungiri luni seara, câştigând cu 1-0 meciul cu FC Copenhaga.

Şahtior Doneţk s-a calificat la pas în semifinalele Europa League, după ce a dispus de FC Basel cu scorul de 4-1 (2-0), marţi seara, la Gelsenkirchen, în sferturile de finală.  Campioana Ucrainei a controlat meciul de la început până la sfârşit, a marcat patru goluri frumoase, prin Junior Moraes (2), Taison (22), Alan Patrick (75 – penalty) şi Dodo (88).

Golul de onoare al vicecampioanei Elveţiei a fost semnat de olandezul Ricky van Wolfswinkel (90+2), la puţin timp după intrarea pe gazon. În penultimul act, Şahtior o va înfrunta pe Inter Milano, care a dispus luni de Bayer Leverkusen cu 2-1.