Sevilla și Roma merg mai departe, în Liga Campionilor

Sevilla şi AS Roma s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, însă felul în care au făcut-o a fost complet diferit.

Andaluzii au câştigat entuziasmant pe Old Trafford, scor 2-1, cu Manchester United, după 0-0 pe teren propriu, şi au ajuns între cele mai bune opt echipe din Europa pentru prima oară în 60 de ani.

În schimb, Roma a suferit acasă cu Şahtior Doneţk. Învinsă cu 2-1 în Ucraina, echipa lui Eusebio Di Francesco s-a impus cu 1-0, datorită golului înscris de Edin Dzeko. Deşi oaspeţii au terminat meciul de pe Olimpico în 10 oameni, Ivan Ordets fiind eliminat în minutul 79, giallorossi au suferit pe final, când ucrainenii au fost aproape de egalare.

Sevilla şi Roma se alătură echipelor deja calificate în sferturile UCL: Juventus, Manchester City, Liverpool şi Real Madrid. Tabloul complet al următoarei faze va fi stabilit azi, când se dispută ultimele meciuri din optimi, FC Barcelona – Chelsea (1-1 în tur) şi Beşiktaş – Bayern (0-5).