Sepsi şi Phoenix, ca şi calificate în Final Four-ul Cupei României la baschet feminin

Academia Phoenix CSU Simona Halep Constanţa a obţinut, miercuri, o victorie concludentă în deplasare şi a făcut un pas important spre turneul Final Four al Cupei României la baschet feminin. Echipa de la malul mării s-a impus în faţa lui CS Municipal Târgovişte cu 77-56, în prima manşă a sferturilor de finală. Aşa cum vă informam aseară, vicecampioana CS Municipal Satu Mare a dispus de FCC Baschet UAV Arad, la Timişoara, cu 71-64 şi formaţia din nord-vestul ţării are prima şansă la accederea în semifinale. Meciul dintre CS Municipal Alexandria şi BC Sirius Târgu Mureş s-a terminat la egalitate, 64-64, calificarea urmând să se decidă în retur.

Astăzi va avea loc returul dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe şi CSU Olimpia Braşov, după 125-46 pentru echipa covăsneană, deţinătoarea trofeului, în primul meci de la Sfântu Gheorghe. Returul celorlalte trei partidei din sferturi va avea loc pe 5 şi 6 ianuarie. Turneul final al competiţiei este programat pentru perioada 26-27 februarie 2022. (foto: prosport)