Sepsi OSK Sfântu Gheorghe face pentru al doilea an consecutiv dubla Cupă-Supercupă!

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat Supercupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti. Sepsi OSK a reuşit pentru al doilea sezon consecutiv dubla Cupa României-Supercupa României. Precedenta Supercupă a fost câștigată în urmă cu un an la Arad, 2-1, în fața fostei campioanei, CFR Cluj. Diferenţa în meciul de aseară, cel care a deschis noul sezon, a fost făcută de golul marcat de Ion Gheorghe, la doar un minut după pauză, mijlocașul lui Sepsi marcând cu capul din 6 metri, din centrarea lui Denis Ciobotariu. În camera VAR s-a aflat arădeanul Ovidiu Hațegan, într-un meci fără probleme de arbitraj.

Sepsi a trecut cu 1-0 în Supercupă de campioana Farul

Farul rămâne în palmares cu o Supercupă (2019 – când se numea FC Viitorul), pierzând alte două (2017 şi 2023).  Sepsi OSK are un procentaj perfect în Supercupă, cu două trofee câştigate, antrenorul Liviu Ciobotariu având parte de un debut cu succes la echipa covăsneană. Farul lui Hagi va juca miercuri, la Ovidiu, cu FC Sheriff Tiraspol (20:30), în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. (foto: sportpictures.eu)