Sepsi, în premieră în cupele europene! Voluntari şi Sibiu, favorite în barajele pentru Liga 1

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în premieră în cupele europene la fotbal, după ce a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci de baraj pentru Europa Conference League. Golul care a tranşat soarta partidei a fost înscris cu şansă de Adnan Aganovic (42), după ce încercarea de degajare a fundaşului brazilian Marquinhos Pedroso l-a lovit pe jucătorul croat şi a intrat în poartă. În primul baraj pentru Europa Conference League, FC Viitorul a întrecut-o pe Chindia Târgovişte cu 3-2, în deplasare. Sepsi OSK a evolua în turul al doilea preliminar al nou-înfiinţatei competiţii Europa Conference League, la fel ca şi vicecampioana FCSB şi câştigătoarea Cupei României, Universitatea Craiova. Campioana CFR Cluj va evolua în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Vă reamintim că UTA a terminat pe locul 8, al doilea din play-out şi conform regulamentului ar fi trebuit să dispute baraj(e) pentru Conference League, doar că nu s-a aplicat pentru licenţa UEFA.

Sepsi Sf.Gheorghe va juca în preliminariile Conference League

În weeend s-au jucat baraje şi pentru promovare/menţinere în Liga 1. FC Voluntari a învins-o pe Dunărea Călăraşi cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă, în deplasare, într-o partidă din prima manşă a barajului. Dunărea a deschis scorul în minutul 31, prin Baudoin Kanda, care a scăpat din marcajul lui Gabriel Tamaş şi a trimis un lob peste portarul Rîmniceanu. FC Voluntari a egalat înainte de pauză, prin spaniolul Jefte Betancor (41) şi a marcat golul victoriei prin fundaşul Alexandru Vlad (73), din lovitură liberă de la 19 metri. Manşa secundă se va juca pe 2 iunie, la Mediaş. În celălalt baraj, CS Mioveni a terminat la egalitate cu FC Hermannstadt, 0-0, sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă. Manşa secundă se va juca pe 2 iunie, la Mediaş.