Sepsi în play-off-ul Conference, FCSB este „out”! Partizan și Kievul s-au calificat la penalty-uri

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League după victoria cu 1-0 (0-0) cu FC Aktobe obţinută joi seara, pe Stadionul Aktobe Ortalik din Aktobe, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei. Unicul gol al meciului s-a marcat în minutul 66 în urma unei faze fixe, mingea din cornerul executat perfect de Ştefănescu de pe partea dreaptă fiind trimisă în plasă cu capul de Păun. Vicecampioana Norvegiei, FK Bodoe/Glimt, va fi adversara formaţiei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în play-off-ul Europa Conference League, după ce a câştigat cu 3-0 ambele partidei ale dublei manşe cu Piunik Erevan. Amahl Pellegrino (43 – penalty), Patrick Berg (49) şi Tobias Gulliksen (54) au înscris golurile scandinavilor în meciul de joi, de la Erevan. Sepsi OSK va fi gazda primului meci, pe 24 august, iar manşa secundă va avea loc în Norvegia, pe 31 august. Vă reamintim că în play-off-ul Conference League s-a calificat miercuri și campioana României, Farul Constanța, după ce a trecut cu 5-0 la general de estonienii de la Flora Talinn. Formaţia finlandeză HJK Helsinki va fi adversara Farului în play-off, după ce a fost eliminată de Qarabag FK din turul al treilea preliminar al Europa League.

Nu scăpăm de nordici: Helsinki și Bodo Glimt, adversarele în drumul spre grupe!

Campioana Finlandei a pierdut ambele partide cu acelaşi scor, 1-2. În schimb, FCSB a fost eliminată din Europa Conference League de echipa daneză FC Nordsjaelland, care s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Right to Dream Park din Farum, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei. Vicecampioana Danemarcei s-a dovedit superioară în această dublă, câştigând prin golurile marcate de Marcus Ingvartsen (43 – penalty, 85), după 0-0 la Bucureşti. FCSB nu a ştiut să profite de jumătatea de oră de superioritate din Ghencea, spre deosebire de adversara sa, Chiricheș find eliminat pentru două galbene în minutul 62. FC Nordsjaelland va juca în play-off cu Partizan Belgrad, care s-a impus la penalty-uri împotriva azerilor de la Sabah, după ce ambele formații au câștigat cu 2-0 meciurile de acasă. Tot la loviturile de departajare s-a calificat în play-off și Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, returul cu Aris Salonic disputându-se pe stadionul Rapid din București.

Rezultatele de joi, din turul al treilea preliminar al Europa Conference League:
(+) Maccabi Tel Aviv (Israel) – AEK Larnaca (Cipru) 1-0 (1-1, în prima manşă)
Pogon Szczecin (Polonia) – (+) KAA Gent (Belgia) 2-1 (0-5, în prima manşă)
(+) Ferencvaros TC (Ungaria) – Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (6-1, în prima manşă)
(+) KF Partizani Tirana (Albania) – Valmiera FC (Letonia) 1-0 (2-1, în prima manşă)
Lincoln Red Imps (Gibraltar) – (+) FC Ballkani (Kosovo) 1-3 (0-2, în prima manşă)
Swift Hesperange (Luxemburg) – (+) FK Struga (Macedonia de Nord) 2-1 (1-3, în prima manşă)
(+) Partizan Belgrad (Serbia) – Sabah FK (Azerbaidjan) 2-0, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare (0-2, în prima manşă)
FC Aktobe (Kazahstan) – (+) Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) 0-1 (1-1, în prima manşă)
Debrecen VSC (Ungaria) – (+) Rapid Viena (Austria) 0-5 (0-0, în prima manşă)
(+) PAOK Salonic (Grecia) – Hajduk Split (Croaţia) 3-0 (0-0, în prima manşă)
(+) AZ Alkmaar (Olanda) – FC Santa Coloma (Andorra) 2-0 (1-0, în prima manşă)
Neman Grodno (Belarus) – (+) NK Celje (Slovenia) 1-4 (0-1, în prima manşă)
(+) Beşiktaş Istanbul (Turcia) – Neftci Baku (Azerbaidjan) 2-1 (3-1, în prima manşă)
(+) FC Midtjylland (Danemarca) – Omonia Nicosia (Cipru) 5-1 (0-1, în prima manşă)
(+) Dinamo Kiev (Ucraina) – Aris Salonic (Grecia) 2-1, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)
Austria Viena (Austria) – (+) Legia Varşovia (Polonia) 3-5 (2-1, în prima manşă)
(+) Levski Sofia (Bulgaria) – Hapoel Beer Sheva (Israel) 2-1 (0-0, în prima manşă)
FC Lucerna (Elveţia) – (+) Hibernian Edinburgh (Scoţia) 2-2 (1-3, în prima manşă)
Gzira United (Malta) – (+) Viktoria Plzen (Cehia) 0-2 (0-4, în prima manşă)
(+) Brann Bergen (Norvegia) – FC Arouca (Portugalia) 3-1 (1-2, în prima manşă)
NK Osijek (Croaţia) – (+) Adana Demirspor (Turcia) 3-2 (1-5, în prima manşă)
(+) HNK Rijeka (Croaţia) – B36 Torshavn (Feroe) 2-0 (3-1, în prima manşă)
Riga FC (Letonia) – (+) FC Twente Enschede (Olanda) 0-3 (0-2, în prima manşă)
(+) Heart of Midlothian (Scoţia) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 3-1 (1-2, în prima manşă)
NK Maribor (Slovenia) – (+) Fenerbahce Istanbul (Turcia) 0-3 (1-3, în prima manşă)
KA Akureyri (Islanda) – (+) FC Bruges (Belgia) 1-5 (1-5, în prima manşă)
(+) APOEL Nicosia (Cipru) – Dila Gori (Georgia) 1-0 (2-0, în prima manşă)
(+) Spartak Trnava (Slovacia) – Lech Poznan (Polonia) 3-1 (1-2, în prima manşă)
(+) FC Nordsjaelland (Danemarca) – FCSB (România) 2-0 (0-0, în prima manşă)
Derry City (Irlanda) – (+) Tobol Kostanai (Kazahstan) 1-0, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)
Piunik Erevan (Armenia) – (+) Bodoe/Glimt (Norvegia) 0-3 (0-3 în prima manşă)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off.

Programul meciurilor din play-off-ul Europa Conference League:
FC Ballkani (Kosovo) – FC BATE Borisov (Belarus)
FK Zalgiris Vilnius (Lituania) – Hamrun Spartans FC (Malta)
FC Struga (Macedonia de Nord) – Breidablik (Islanda)
FCV Farul Constanţa (România) – HJK Helsinki (Finlanda)
FC Astana (Kazahstan) – FK Partizani Tirana (Albania)
PFC Levski Sofia (Bulgaria) – Eintracht Frankfurt (Germania)
APOEL Nicosia FC (Cipru) – KAA Gent (Belgia)
FC Spartak Trnava (Slovacia) – SC Dnipro-1 (Ucraina)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) – FK Bodoe/Glimt (Norvegia)
FC Tobol Kostanai (Kazahstan) – FC Viktoria Plzen (Cehia)
Hibernian Edinburgh FC (Scoţia) – Aston Villa FC (Anglia)
FC Midtjylland (Danemarca) – Legia Varşovia (Polonia)
LOSC Lille (Franţa) – HNK Rijeka (Croaţia)
KRC Genk (Belgia) – Adana Demirspor (Turcia)
Fenerbahce SK (Turcia) – FC Twente Enschede (Olanda)
FC Dinamo Kiev (Ucraina) – Beşiktaş Istanbul JK (Turcia)
AZ Alkmaar (Olanda) – SK Brann Bergen (Norvegia)
SK Rapid Viena (Austria) – ACF Fiorentina (Italia)
Heart of Midlothian FC (Scoţia) – PAOK Salonic (Grecia)
FC Nordsjaelland (Danemarca) – FK Partizan Belgrad (Serbia)
CA Osasuna (Spania) – FC Bruges (Belgia)
Maccabi Tel Aviv FC (Israel) – NK Celje (Slovenia).

Rezultatele de joi din turul al treilea preliminar al Europa League:
(+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – FC Astana (Kazahstan) 5-1 (1-2, în prima manşă)
HJK Helsinki (Finlanda) – (+) Qarabag FK (Azerbaidjan) 1-2 (1-2, în prima manşă)
(+) BK Haecken (Suedia) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 5-0 (3-1, în prima manşă)
BATE Borisov (Belarus) – (+) FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 2-2 (1-5, în prima manşă)
SC Dnipro-1 (Ucraina) – (+) Slavia Praga (Cehia) 1-1 (0-3, în prima manşă)
KRC Genk (Belgia) – (+) Olympiakos Pireu (Grecia) 1-1 (0-1, în prima manşă)
Breidablik (Islanda) – (+) HSK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 1-0 (2-6, în prima manşă)

Programul meciurilor din play-off-ul Europa League, care vor avea loc pe 24 august (prima manşă) şi 31 august (manşa a doua):
SK Slavia Praga (Cehia) – FC Zaria Lugansk (Ucraina)
Olympiakos Pireu (Grecia) – FK Cukaricki (Serbia)