Sepsi este prima finalistă a Cupei României, după un 3-0 categoric în fața lui CFR Cluj!

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în stil mare în această seară în finala Cupei României, după o victorie categorică în fața campioanei CFR Cluj, scor 3-0! Cu absențe importante în primul 11 (Deac, Manea, Krasniqi, Bîrligea), trupa lui Dan Petrescu a făcut mai mult figurație, fiind dominată categoric de o formație covăsneană decisă să repete performanța din sezonul trecut, când a cucerit trofeul și apoi și Supercupa în meciul de la Arad, tot în fața CFR-ului. În minutul 10, Nicolae Păun a deschis scorul după un corner, pentru ca 20 de minute mai târziu, Ștefănescu să înscrie cu un șut plasat din careu după o centrare a lui Matei și o recentrare cu capul a lui Dumitrescu. Speranțele lui CFR Cluj s-au năruit total în minutul 42, când Burcă a fost eliminat direct la un fault în careu în postură de ultim apărător asupra lui Safranko. Arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalty, dar Matei a executat slab penalty-ul, trimițând în bară.

UTA trebuie să treacă de clujeni pentru a da piept cu deținătoarea trofeului!

Cu om în plus, Sepsi a conservat fără emoții avantajul de pe tabelă, ba mai mult și l-a mărit în minutul 78, când s-a dictat din nou lovitură de la 11 metri cu ajutorul VAR (la indicațiile arădeanului Hațegan), după un henț în careu. Scuffet a apărat mingea șutată de la punctul cu var de Ștefănescu, dar Rondon a fost mai rapid pe urmărire și a marcat cu un șut de la 6 metri, stabilind scorul final. CFR rămâne acum cu lupta la titlu, doar că jocul ei nu arată deloc bine. A doua semifinală din Cupa României, Universitatea Cluj – UTA, este programată joi, de la ora 19, pe Cluj Arena, tot într-o singură manșă, eliminatorie. Finala Cupei se va juca pe stadionul municipal din Sibiu, pe 24 mai.