Sepsi confirmă şi în Europa, FCSB şi Craiova nu! Formalitate pentru campioana CFR

CFR Cluj a câştigat cu scorul de 3-0 (2-0) meciul cu formaţia andorrană Inter Club d’Escaldes, disputat joi, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în prima manşă a turului secund preliminar al Europa Conference League la fotbal. Golurile au fost înscrise de Jefte Betancor, în minutul 5, din penalty, Gabriel Debeljuh, în minutul 38, şi Raul Feher, în minutul 84, în propria poartă. Meciul retur va avea loc pe 27 iulie în Andorra. În turul al treilea, CFR ar urma să joace în deplasare prima manşă, pe 4 august, iar revanşa pe teren propriu, în data de 11 august. Cealaltă echipă românească ce a evoluat pe teren propriu, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a învins cu scorul de 3-1 formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, în prima manşă a turului secund preliminar al Conference League. Oaspeţii au reuşit să înscrie primii, prin tânărul Svit Seslar în minutul 4. Ştefănescu, din două încercări, a marcat după un penalty acordat în prelungirile primei reprize, minutul 45+4. În minutul 67, Tudorie a ratat un al doilea penalty acordat lui Sepsi, fază la care Seslar a fost eliminat. Pe final, gazdele şi-au asigurat victoria graţie reuşitelor lui Păun, în minutul 84 şi Karamatic, autogol, în minutul 93. Manşa secundă este programată la Ljubljana, în 28 iulie, de la ora 20.

Trupa lui Gigi Becali s-a făcut de râs în Georgia, iar Balint are viaţă grea în Bănie

În schimb, FCSB a fost învinsă de echipa georgiană FC Saburtalo Tbilisi, cu scorul de 1-0 (1-0), pe ”Boris Paiceadze” Dinamo Arena din Tbilisi, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa Conference League. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Levan Nonikaşvili (40), cu un şut de la 16 metri. Echipa lui Toni Petrea a avut o bară, prin Coman şi a cerut în două rânduri penalty, fără succes însă.  Manşa secundă va avea loc pe Arena Naţională, în data de 28 iulie, de la 20:30. În fine, echipa antrenată de Laszlo Balint, CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu echipa albaneză Vllaznia Shkoder, scor 1-1 (1-0), pe Stadionul Loro Borici din Shkoder, în prima manşă a turului secund preliminar al Europa Conference League.Universitatea a deschis scorul prin Andrei Ivan (45+1 – penalty) şi a ratat o serie de oportunităţi clare, însă a primit gol la singura ocazie a albanezilor, marcat de Ardit Hoxhaj (51). Manşa secundă se va juca pe 28 iulie, la Craiova (20:30).