Sepsi, ca-n vacanţă la Arad! UTA câştigă, în sfârşit, acasă şi îşi face viaţa mai uşoară în play-out

UTA a avut şansa de a întâlni în această seară o Sepsi calificată deja matematic în play-off-ul Ligii 1. Iar trupa lui Leo Grozavu a venit pe „Francisc Neuman” ca-n vacanţă şi parcă cu gândul mai mult la sărbătorile pascale ale catolicilor, moment de care „roş-albii” au profitat din plin şi şi-au trecut în cont prima victorie din acest an acasă şi singura din retur, pe teren propriu. Cinci luni trecuseră de la primul succes de la Arad, acel 1-0 cu Chindia, din luna octombrie 2020! Mai determinată şi motivată, UTA a ştiut ce vrea de la acest meci din etapa a 29-a, penultima, cu Sepsi şi a reuşit să profite de momentele de slăbiciune ale adversarei, setată probabil pe ultimul joc din sezonul regulat, cel cu FCSB. UTA a început în forţă partida şi în minutul 3, Buhăcianu a fost oprit prin fault la 20 de metri de Bouhenna, poziţia jucătorului de la Sepsi fiind de ultim apărător. Centralul Mladinovici i-a acordat însă doar galben, iar Hora a şutat plasat din lovitură liberă, în plasa laterală. Acelaşi Buhăcianu a şutat de la 16 metri, cu pământul, peste alte cinci minute, dar Niczuly a respins în corner. UTA a continuat să joace mai bine şi în minutul 23 a deschis scorul după un corner executat de Roger, iar Tomozei, nemarcat în opt metri, a reluat imparabil cu capul pentru 1-0. Sepsi a acuzat şocul, iar Hora putea mări avantajul, şutul său din 14 metri ocolind de puţin poarta, în minutul 27.

Goluri cu fundaşii laterali, Tomozei şi Shlyakov la superlativ!

Peste un minut am consemnat o şansă rarisimă, Buhăcianu alunecând şi câlcând pe minge la 11 metri, singur cu portarul în faţă. Prima parte s-a încheiat cu avans minim şi meritat de partea „roş-albilor”, Sepsi făcând mai mult figuraţie. Grozavu a mutat ofensivă la pauză, iar de la vestiare a ieşit o echipă ceva mai motivată, dar tot lipsită de luciditate. UTA s-a organizat bine defensiv, reuşind să blocheze de cele mai multe ori atacurile sterile ale oaspeţilor. Totuşi, Sepsi şi-a creat câteva ocazii în partea a doua, Fofana, cu o lovitură de cap imprecisă şi Petrila, cu două şuturi, nereuşind să cadreze pe poartă din poziţii bune. Nici măcar accidentarea lui Benga nu a destabilizat defensiva arădeană, unde Ilie, Shlyakov şi Tomozei, ajutaţi de un Albu venit mereu la recuperare, au prins o zi foarte bună. Conturile au fost încheiate cu zece minute înainte de final, când rusul Shlyakov a pătruns excelent în careu, de pe dreapta şi l-a învins pe Niczuly cu un şut la colţul lung, din opt metri, 2-0.

Sepsi a rămas în zece oameni, iar Niczuly ratează meciul cu FCSB

Seara de coşmar a celor din Sfântu Gheorghe a fost completată de eliminarea portarului Niczuly, care l-a placat ca la rugby la 25 de metri, pe Buhăcianu, scăpat singur spre poartă. Cum schimbările erau deja epuizate, Sepsi a terminat cu Fofana în poartă! Rămasă în zece oameni, echipa lui Grozavu putea marca golul de onoare în minutul 89, ghinionistul Petrila nimerind bara, cu un şut de la 18 metri. S-a terminat 2-0, victorie meritată pentru UTA, care face 36 de puncte şi se distanţează pentru moment de zona fierbinte a clasamentului. „Bătrâna Doamnă” rămâne pe locul 10 şi chiar şi după înjumătăţirea punctelor poate porni cu un avantaj important în faţa echipelor din subsol. Înainte de play-out, arădenii se deplasează în ultima etapă pe terenul Astrei, echipă care la fel ca UTA, şi-a luat şi ea adio de la play-off.

UTA: Iacob – Tomozei (78 Roumpoulakou), Benga (63 Erico), Ilie, Shlyakov – Albu, Isac (46 Vorobjovas) – Miculescu (72 Bustea), Roger, Buhăcianu – Hora (72 Petre). Antrenor: Laszlo Balint

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna (47 Vaşvari), Mitrea, Fl. Ștefan (81 Ştefănescu) – Tincu, Fofana – Tamas (46 Golofca), Achahbar (67 Fulop), Petrila – Safranko (67 Eder Gonzalez). Antrenor: Leo Grozavu

Arbitri: Horia Mladinovici – Bogdan Gheorghe (ambii din București), Ferencz Tunyogi (Zalău). Observator FRF: Adrian Comănescu, (Râmnicu Vâlcea)